Besni Eğitim Vakfı Başkanı Şaban Çağıran'ın 25. Eğitim Bayramı sonrası gözlamlarini kaleme aldığı yazısı  

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı vesilesi ve paydaşlarımızın ortak görüşüyle 25. Besni Eğitim Bayramını “Cumhuriyet” temasıyla kutladık. Besni Eğitim Bayramı ana temasının “Cumhuriyet” olması toplumun tüm kesimlerince çok olumlu karşılandı. Halk, cumhuriyetine sahip çıktı.

Bu yıl, 06.02.2023’te yaşanan deprem faciasının toplumumuzda yarattığı acıların tazeliğini koruması nedeniyle eğitim bayramında müziğe yer verilmedi. Bunun yerine, kaybettiklerimizin anısına, Besni Belediyemizin kıymetli destekleriyle “mevlit” okutuldu. Vefat edenlerimize Allah’tan rahmet, kalanlara sabır diliyoruz.

Besni Eğitim Bayramının açılışı Cumhuriyet ve Eğitim Bayramı yürüyüşü ile başladı. Türk bayrakları ile yapılan yürüyüş, yaklaşık bin kişiyle Cumhuriyetimizin şanına yakışır bir şekilde gerçekleşti. Besni halkı, öğrenci ve öğretmenlerimize ek olarak bu yıl Besni’deki sivil toplum kuruluşlarının da (STK) aktif katılımı, hele hele 1937 yılı fotoğrafının canlandırılması ve 2023 yılı fotoğraf karesi çok güzel oldu.

Açılış konuşmalarında İbrahim Erdemoğlu, Besnililere birlik ve beraberlik çağrısında bulundu, ek olarak çok çalışılması ve Besni’nin kalkınması gerektiğini vurguladı. Kaymakamımız Çağlar Partal ve Belediye Başkanımız E. Mehmet Emre, Eğitim Bayramı ve Cumhuriyetin önemine vurgu yaparak, eğitim bayramının 25. kez kutlanmasının ilçemiz üzerindeki önemini anlattılar, tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

Cuma günü öğleden sonra Besni’miz; kendi kızı, Pepee’nin annesi, Düşyeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç’le buluştu, onu bağrına bastı. Bilgiç, “Cumuriyetimizde Düş Kurmak Ciddi Bir İştir” panelinde hepimize ayrı ayrı düş kurdurtarak, düşlerimizi zenginleştirdi, Türk kadınının ne kadar güçlü olabileceği konusunda kadın-erkek herkese, kendi başarılarından örneklerle cesaret verdi.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, “Besni’mizin Kalkınması İçin Yapılması Gerekenler” çalıştayını bendeniz yönettim. Çalıştaya, Besni’nin gururu Ali-İbrahim Erdemoğlu, Besni’mizin yetiştirdiği müstesna bilim insanları Prof. Dr. Sait Bilgiç ile Prof. Dr. Mustafa Gündüz, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Demirel ve Gazeteci-Yazar Hasan Emre katıldılar.

Çalıştaya; STK temsilcisi olarak Hayati İşitmen, Haci Arslan, Ferhat Songur, Selvinaz Karaboğa ve Ankara’ki kurultay nedeniyle çalıştaya katılamayan İsmail Sümer’in yardımcıları katıldılar. Mikrofonun daha çok halka uzatıldığı çalıştayda, Besni’nin sorunları masaya yatırıldı ve çözüm yolları üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu. Umuyoruz ki elde edilen sonuçlar, yapılacak çalışmalar, Besni’de çalıştaya katılanlar kadar katılmayanlara da faydalı olur.

Kaymakamımız Çağlar Partal ve Besni Belediye Başkanımız E. Mehmet Emre de çalıştaya ilgi gösterdiler. Belediye Başkanı E. Mehmet Emre Ankara’daki Kurultay nedeniyle, izin isteyerek çalıştaydan erken ayrılmak durumunda kaldı.

Cumartesi günü, Ankara Ünv. Türk İnkilap Tarihi Enstitüsünden Prof. Dr. Temuçin F. Ertan’ın “Türkiye’de Cumhuriyetin Kuruluşu ve Gelişimi” Paneli çok etkileyiciydi. Hocamız, doğru bilinen yanlışları ve doğruları çok güzel anlattı.  Ancak Cumartesi saat 11.00’de başlayan panele; işleri yoğun olanlar, hafta sonu dinlenmenin tadını çıkaranlar, öğrenciler ve öğretmenler her nedense beklenen ilgiyi göstermediler. Katılmayanalara, videodan Temuçin hocamızı, çalıştayı ve diğer panelleri izlemelerini öneriyoruz.

Prof. Dr. Ersan Şen Hocamız, Cumhuriyet ile Demokrasi ayrımını sadece hukuki değil, iktisadi-siyasi açıdan da çok güzel anlattı. Ersan Şen; her zamanki gibi, konuyu anlatırken adeta anlattıklarını yaşadı ve bu durum salonun ilgisini oldukça artırdı, büyük alkış aldı.

Gazeteci-Yazar Abbas Güçlü, Besni’ye ikinci kez geldi. O da artık bizden biri oldu ve ideal eğitimin yalnızca okullarda değil hayatımızın her alanında olması gerektiğini çok güzel anlattı. Besni’de Eğitim Bayramı yapılmasınının önemli olduğunu anlattığı konuşmasında, Besni’nin beklenen düzeyde gelişme göstermediğini, ilçede bilim ve teknolojiyi öne çıkarmak gerektiğini, Kızılin’in turizme kazandırılmasının ve Besni’ye özel turistik Besni Evinin yapılmasının önemli olduğunu, şehrin kültürü ve ruhunun yaşatılması gerektiğini, Vakfın da bu konularda da rol alması gerektiğini aktardı.

Çeled Uşaklar’ın sergilediği “Küsgünler Evi” oyunu büyük ilgi gördü. Salonda yer bulabilen yaklaşık 500 kişiye ek olarak, içeriye giremeyen 100-150 kişi vardı. Şehrimizin tiyatro özleminin  had safhada olduğu anlaşıldı.

İmza gününe katılan yazarlarımız okurlarıyla buluştular. BEV Danışma Kurulu Üyesi Mehmet Kaban, BEV adına basımını üstlendiği “Köy Enstitüleri Işığında Günümüzde Öğretmen Yetiştirilmesi” kitabının tanıtımını üstlendi. Kitap 1.000 TL karşılışında BEV’den temin edilebilecek ve satış bedelinin tamamı öğrencilere burs olarak verilecektir. Hayırsever kitapseverlerden kitaptan almalarını öneriyoruz.

Besni’li yazarlarımız; Mustafa Sucu, Abdullah Buldum, Mehmet Tırpan, Aşık Fani, Osman Özbay ve Ayşe Işık ise imza gününde okurlarıyla tanıştılar. Bayrama renk kattılar, kalemlerine sağlık.

Eğrisiyle doğrusuyla 25. Besni Eğitim Bayramını geride bıraktık. Düzenleme Komitesi Ortaklarımız; Besni Kaymakamı Çağlar Partal, Besni Belediye Başkanı E. Mehmet Emre ve Mehmet Erdemoğlu Vakfını temsilen Ali ve İbrahim Eredemoğlu ile sponsor firmalarımıza çok çok teşekkür ederiz. Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Demirel, BEV Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Emre ve Hayati İşitmen, Ali Dursun, Besni Belediye Yöneticilerimiz Kadir Ballı ve Uğur Yardımlı ile STK temsilcileri İsmail Sümer, Hacı Arslan, Ferhat Songur ve Selvinaz Karaboğa’ya çok teşekkür ederiz.

Besni EğitimVakfı Yönetimi olarak bizler, Besni için çalışmaya, elimizden geleni yapmaya ve hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesi paydaş görmeye devam edeceğiz. Daha iyiye nasıl gideceğimiz konusunda çalışmalar yapacağız, varsa eksikliklerimizi gidereceğiz. Umarız Besni’nin geleceği için herkes elini taşın altına koyar ve İbrahim Erdemoğlu’nun güzel ve etkili konuşmasında belirttiği gibi, birlik ve beraberlik içinde Besni’nin kalkınması için hep beraber çalışır, üretir, müreffeh içerisinde yaşanmasına vesile oluruz.

[email protected]