Erdemoğlu Holding’in Besni’de yaptırmış olduğu, Adıyaman Üniversitesine bağlı “Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi” açıldı.  Fakültede İşletme ve Tekstil Mühendisliği bölümleri faaliyete geçmiş durumda. Bu, gerek Besni, gerekse çevre ve hatta diğer illerde bulunan öğrenciler için müthiş bir olanak.

*Adıyaman Üniversitesi ve yönetiminin de bu okulun tanıtımının asli görevleri arasında olduğunu unutmaması, iyi bir tanıtım politikası ve güçlü bir eğitim kadrosu kurulmasını sağlaması elzemdir. Böylece Erdemoğlu Holding’in yanında diğer hayırseverlere de kapı aralanmış, pek çok öğrenciye ışık olma olanağı yaratılmış olur.

Besni Lisesi’nde okuduğumuz 1970’li yılların sonunda, ülkede esen terörün çivisi çıkmış, Besni de bundan nasibini fazlasıyla almıştı. İşin terör boyutunu bir kenara bırakacak olursak lisemizde derslerin hemen hemen tamamına yakını boş geçiyordu.

Aramızda; düşünen, araştıran, sorgulayan, ülke-dünya meselelerine kafa yoran çok ama çok zeki öğrenciler vardı. Ama her yıl yaklaşık 150-200 öğrenci mezun olmasına rağmen üniversiteyi kazanan en fazla 1-2 kişi oluyordu.

Bunun üç temel nedeni vardı. Birincisi yokluk-yoksulluk ve buna bağlı olarak bırakın dersaneyi, test kitabı alacak paralarının bile olmaması, ikincisi derslerin öğretmensiz olması, üçüncüsü ise gençlerin içinde bulunduğu siyasi amaçlara odaklanma sonucu oluşan isteksizlikti.

ÜNİVERSİTEDE OKUMAYA UZAK BİR ATMOSFERİN İÇİNDE BÜYÜDÜK

Özetle, üniversitede okumaya oldukça uzak bir atmosferin içinde büyüdük. Gerçekten de kaygı verici ve biz gençlerin geleceği adına sıkıntılı bir dönemdi.

Bugün dönüp baktığımızda, bu durumun ne kadar istenmeyen sonuçlara yol açtığını üzüntüyle yaşadık. Üniversite okuma imkanı elde edemeyen nice cevher arkadaşlar telef olup hayatın içinde kayboldular.

Ya da kaybolmasalar bile kendilerini toparlamaları, telafi etmeleri yıllar sürdü. Bunun topluma ve kendilerine maliyeti beklenenden çok ama çok yüksek oldu.

Bir üniversiteyi kazansa bile maddi yetersizlikler içinde okuyamayan arkadaşlarımız da vardı. Aynı nedenle bugün de büyük şehirde bir üniversite kazandığında okuyabilme imkanına haiz olmayan çok sayıda insanımız var.

AZ GELİŞMİŞLİK ZİNCİRİNİ KIRAMAYAN MİLYONLARCA ÖĞRENCİNİN SORUNU

Bu durum ne yazık ki sadece Besni değil, az gelişmişlik zincirini kıramayan ülkemizin bütününde yer alan milyonlarca öğrencinin de sorunu.

Üniversite, esas olarak; öğrencisini büyük şehirlerde, sosyal, kültürel, entellektüel bir atmosferin içinde parlatan, yeteneklerini ortaya çıkaran, şehrin ve sistemin zorlukları karşısında güçlendiren ve hayata hazırlayan güzide bir kurumdur.

Ancak  2.5 milyon kişinin üniversite kapısına dayanarak sınava girdiği bir ülkede herkesi büyük şehirlerde okutmak o kadar kolay değil. Büyük şehirlerde yer alan okulların bu kadar kapasiteleri de bulunmamaktadır.

ÜLKEMİZİN PEK ÇOK YERİNDE YENİ ÜNİVERSİTELER AÇILMAYA BAŞLANDI

İşte bu nedenle son yıllarda özel okulların yanında, doğu ve güney doğu illeri başta olmak üzere, ülkemizin pek çok yerinde yeni üniversiteler açılmaya başlandı. Bu durum başta yanlış gibi görülebilir ama aslında çok doğru bir şey.

Zira bu şekilde, büyük şehirlerin hayat pahalılığı karşısında normal şartlar altında okuyamayacak durumda olan öğrencilerin okuma ve kendisini geliştirme, meslek sahibi olma imkanı ortaya çıktı.

İşte bu şartlar paralelinde, sadece Besni’nin değil, başarı ve hayırseverliğinde ülkemizin de gurur kaynağı Erdemoğlu Holding’in Besni’de yaptırmış olduğu, Adıyaman Üniversitesine bağlı “Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi” açıldı.

Fakültede İşletme ve Tekstil Mühendisliği bölümleri faaliyete geçmiş durumda. Bu, gerek Besni, gerekse çevre ve hatta diğer illerde bulunan öğrenciler için müthiş bir olanak.

ÖĞRENCİLERE SAĞLANAN BURS VE İŞ GARANTİSİ VERİLMESİ TERCİH İÇİN ÇOK ÖNEMLİ NEDENLER

Erdemoğlu Holdingin, kazananlar arasında ilk 10 öğrenciye aylık 1.000 TL, ikinci 10 öğrenciye aylık 500 TL burs veriyor olması, SASA başta olmak üzere, holding şirketlerinde staj ve makul şartlar altında iş garantisi verilmesi, buna ek olarak yurt imkanının bulunması okulu tercih etmek için çok önemli nedenler.

Diğer yandan, Besni’nin ucuz bir şehir olması, halkının eğitime ve öğrencilere bakışının son derece pozitif olması da tercih için önemli bir nedendir.

Sadece Besni’de bulunan gençler için değil, Türkiyenin her yerinde bulunan gençlerimiz için müstesna ve harika bir ortam yaratan Erdemoğlu Holdinge ne kadar teşekkür edilse azdır.

ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ İYİ BİR TANITIM POLİTİKASI VE GÜÇLÜ BİR EĞİTİM KADROSU KURMALI

Besnililer başta olmak üzere, üniversite yönetimi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Besni Belediyesi, Besni’de bulunan sivil toplum örgütleri, dışarıda bulunan Besni Dernekleri, Besni Eğitim Vakfı, basın kuruluşları;bu güzide üniversitenin ve Erdemoğlu Holdingin sunduğu olanakları anlatması, tüm gençleri Mehmet Erdemoğlu Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine yönlendirmeleri gerekir.

Adıyaman Üniversitesi ve yönetiminin de bu okulun tanıtımının asli görevleri arasında olduğunu unutmaması, iyi bir tanıtım politikası ve güçlü bir eğitim kadrosu kurulmasını sağlaması elzemdir. Böylece Erdemoğlu Holding’in yanında diğer hayırseverlere de kapı aralanmış, pek çok öğrenciye ışık olma olanağı yaratılmış olur.