1-2 gün sonra günlük yaşama , 2-3 gün sonra çalışmaya başlayabilirsiniz

TRANS DOPLER HEMOROİDOPEKSİ

Burada mantık doppler dediğimiz damar akınını ölçen alet ile hemoroid yastığını tepesindeki ana arter akımının geçtiği yeri bulup o kısmı bağlayarak oraya giden kan akımını kesmektir.işlem ehil ellerde başarılıdır.Pakenin düşmesi ve kalan yerde kronik yara izi dediğimiz nedbenin oluşması , delme içeriyi birşeyle yakma yoktur.Hemoroid içinde pıhtılaşma yani tromboz riski vardır.işe dönüş çok hızlıdır.Lazer ile benzerdir.

LASTİK HALKA TAKILMASI

Hemorid pakesinin tabanına lastik halka atılarak hemoroid pakesinin beslenmesinin bozulup pakenin düşmesi ile hemoroidal hastalığa bağlı kanama ve sarkma engellenmiş olur.Uygun yere band atılmaz ise hastanın çok şiddetli ağrıs olabilir.Bu işlem poliklinik şartlarında yapılabilir. Bir seferde ya da 2-3 seferde tamamlanabilir.Ağrı, mesanede idrar birikimi,kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonları vardır.Vucud direnci düşük olanlarda uygulanmamalıdır.Bu işlemden sonra ölüm vakaları bildirilmiştir.

INFRARED KOAGÜLASYON

Evre 1-2 erken evre hemoridal hastalık tedavisinde kullanılabilir.Amacı ısı ile hemoroidin kökündeki damarların etraftaki dokulara zarar vermeden pıhtılaşmasını ve büzüşmesini sağlamaktır.Sonrasındada oluşan nedbe dokusu ile hemoroid yastığı sabitlenmiş olur.Uzun dönem çalışmlarda başarı şansı düşük bulunmuştur.

SKLEROTERAPİ

Amacı hemroid pakesi içeesindeki damarsal yapıya damarları büzücü bir ilaç verilmesi ile burada uzun süreli doku büzüşmesini sağlayarak hemoroid yastığının küçülmesini ve sabitlenmesini sağllar.Kanamanın ön planda olduğu evre 1 iç hemoroidal hastalıkda tercih edilebilir.