Azerbaycan eski Milli Eğitim Bakanı Misir Merdanov, Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesi Dekanı Manaf Manaflı'ya gönderdiği yazısında, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan Karabağ sorununda ki gerçekleri tüm çıplaklığı ile açıkça ortaya koymuştur. Merdanov yazısında Karabağ'da yaşanan gerçekleri şu şekilde kaleme aldı;

Merhaba Manaf Muallim, Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorunu medya tarafından sürekli olarak yanlış bilgilendiriliyor. Bunu aklımda tutarak, size sadece bazı gerçeklere dayanan doğru bilgileri vermek istiyorum. 1988'den beri Azerbaycan'da yaşayan yaklaşık 250.000 Azerbaycanlının atalarının topraklarından sürüldüğü ve Ermenistan-Azerbaycan-Dağlık Karabağ çatışması sonucunda yaklaşık bir milyon Azerbaycan vatandaşının yerlerinden edildiği bilinmektedir. Bu çatışmada on binlerce masum insan öldürüldü.

1993 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Kararları 822, 853, 874 ve 884, Ermenistan Ordusunun Dağlık Karabağ ve çevresindeki yedi bölgeden derhal, tam ve koşulsuz geri çekilmesini talep ediyor. Ancak 30 yıldır Ermeni tarafı bu kararı ve uluslararası toplumun iradesini uygulamada görmezden geldi ve saldırı politikasını sürdürdü. Ermenistan Başbakanı N. Pashinyan, AGİT Minsk Grubu arabuluculuğundaki görüşmelerin formatını ve içeriğini bozma girişiminde bulunarak, görüşmelere ciddi bir darbe indirdi ve anlaşmazlığın çözüm sürecini fiilen durma noktasına getirdi. Ermenistan'ın işgal altındaki Azerbaycan topraklarında gerçekleştirdiği son askeri operasyonlar, sivillerin güvenliğini sağlamak için Azerbaycan'ı kendi topraklarında ve uluslararası insani hukuk çerçevesinde kendini savunmaya zorlamıştır.

Ermenistan'ın bu yıl 27 Eylül'de başlayan ve bugün de devam eden askeri provokasyonu neticesinde askeri birimlerimizin temas hattındaki pozisyonlarının arttığını ve yaşam koşullarımızın kötüye gittiğini bildirmek isterim. Sonuç olarak, askerlerimiz kadınlar ve bebekler de dahil olmak üzere 30'dan fazla sivili öldürdü, 200'den fazla insan yaralandı ve 900'den fazla ev hasar gördü veya tamamen yıkıldı. Güney Kafkasya'nın en büyük hidroelektrik santralinin bulunduğu Mingaçevir kenti roket atışına maruz kaldı. Düzinelerce hastane, okul ve kreşler yıkıldı.

Azerbaycan tarafı başarılı karşı saldırılar gerçekleştirdi ve işgal altındaki topraklarımızın bir kısmını kurtardı.

Cephede son günler devam ediyor, şanlı Azerbaycan ordusu haklı görevini başarıyla yerine getiriyor ve halkımızın zafer tarihine yeni sayfalar yazıyor.

Ermeni tarafının talebi üzerine 9-10 Ekim gecesi Moskova'da düzenlenen toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov katıldı. 12.00’dan beri insani ateşkese ilişkin bir açıklama kabul edildi. Yine de 10-11 Ekim gecesi saat 02.00’de Ermeni tarafı Azerbaycan'ın çeşitli şehir ve bölgelerine ateş açtı. Sonuç olarak, Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri olan Gence'de 10 sivil (çocuklar ve kadınlar dahil) öldürüldü ve 50'den fazla kişi yaralandı.