Bölgemiz geneli 11.03.2023 Cumartesi gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir.

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, "Yağışlar genellikle yağmur ve yer yer gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olması bekleniyor. Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü beklenen yağışlar Malatya’nın Güney İlçeleri, Adıyaman il Geneli ve Elazığ’ın Güney ilçelerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Toz taşımının, Cumartesi akşam saatlerinden itibaren etkili olması beklenmekte olup, bölgemizin genelinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir.

Rüzgarın: Cumartesi gününden itibaren Malatya. Elazığ, Tunceli ve Bingöl, Pazar gününden itibaren bölge genelinde güney yönlerden kuvvetli yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Adıyaman’da kalıcı konutların yapımına başlandı Adıyaman’da kalıcı konutların yapımına başlandı

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi tahmin edilmektedir. Kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hazırlayacağı metrolojik tahmin raporlarının ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler: Sel-Su Baskını Fırtına - Şimşek ve Yıldırım- Çamur Seklinde Yağış-Toz Fırtınası, Hava Kalitesinde Düşme,  Görüş Mesafesinde Azalma,  Ulaşımda aksamalar,  Çığ Tehlikesi gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gerek görüldükçe hazırlanacak olan anlık meteorolojik uyarıların takibi yaparak, oluşması muhtemel risklere karşı can ve mal emniyeti açısından dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir.