Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2023 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlendi. 

Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısının açıklandığı ödül töreninde Erdemoğlu Holding Halı Sektörü Şampiyonu olarak ödüllendirildi.

Törene Erdemoğlu Holding temsilen Dinarsu ve Merinos şirketleri yönetim kurulu üyesi Mehmet Erdemoğlu katıldı. Erdemoğlu ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak’ın elinden aldı.

E R D E M

TİM’İN 1000 İHRACATÇI LİSTESİNE 3 ŞİRKETLE GİRMEYİ BAŞARDIK

CW Enerji ile Komagene GES anlaşması imzaladı CW Enerji ile Komagene GES anlaşması imzaladı

Mehmet Erdemoğlu tören sonrası yaptığı açıklamada, “Ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz. TİM Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı listesi açıklandı. Erdemoğlu Dış Ticaret, SASA ve Merinos Halı San ve Tic. A.Ş. olarak listede üç şirketimizle yer aldık.

2024 yılında yaklaşık yüzde 20 reel büyüme hedefimiz var

Erdemoğlu Holding, Türkiye’nin halı ve kimya sektörlerinde öncü konumda bulunmaktadır. 2023 yılında yaşanan jeopolitik, sosyal ve ekonomik zorluklara rağmen, grubumuz ihracat performansında dikkate değer başarılar elde etmiştir. Bu başarının arkasında, güçlü satış ve pazarlama stratejileri, stratejik coğrafi konum, esnek üretim yapısı, müşteri odaklı çözümler ve sürdürülebilir üretim tecrübesi yer almaktadır. 2023 yılı, yaşadığımız deprem felaketi ve dünya genelindeki ekonomik. dalgalanmalardan dolayı herkes için zor bir yıl geçmiştir. Global enflasyon artışı, merkez bankalarını faiz oranlarını yükseltmeye itmiş, bu hamle de global durgunluğu tetiklemiştir. Bu durum, Türkiye başta olmak üzere tekstil üreticisi ülkeler için sıkı rekabet koşulları oluşturmuştur. Zorlayıcı şartlara rağmen holdingimiz, 2023 yılında 800 milyon USD’nin üzerinde ihracat gerçekleştirerek 50’den fazla ülkeye ürün sunmuş ve parlak finansal sonuçlara imza atmıştır. Kimya sektörü, dünya genelinde üretim sektöründeki büyük oyuncu lara sürekli girdi sağlamıştır. Sektörün ihracat için yüksek potansiyele sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kimya sektöründe Çin ve Hindistan dışındaki coğrafyada holding olarak lider konumdayız. Uzakdoğu’dan Türkiye ve Avrupa bölgesine uzayan taşıma süreleri ve artan navlun maliyetleri, enerji maliyetlerindeki dalgalanmalar yakın coğrafyadaki üreticilerden ülkemize olan talebi artırmıştır. Parça halı sektöründe Gaziantep - Türkiye önemli bir rol oynamaktadır. Önemli halı üreticilerinin aynı bölgede olması, kalifiye iş gücü ile katma değeri yüksek, çevre dostu ürünlerin üretimi, Gaziantep bölgesinin pazarı domine etmesine destek olmuştur. Grubumuz parça halı sektöründe dünya lideri konumundadır. Halı sektöründe ürün çeşitlendirme ve modernize edilen makine parkurumuz ile rekabetteki yerimizi korumayı hedeflemekteyiz. Bununla birlikte duvardan duvara halı (tufting) sektöründe de yaptığımız yatırımlarla pazar payımızı arttırmayı planlamaktayız. Küresel ekonomik belirsizliklerin azalması ve özellikle yakın pazardaki talebin artması paralelinde, grubumuz halı ve kimya sektörlerinde devam eden kapasite ve modernizasyon yatırımlarına odaklanmaktadır. Yaklaşık 2,3 milyar USD değerindeki bu yatırımların büyük bölümünün 2024 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Özellikle PTA (Pür Tereftalik Asit) Üretim Tesisi, Tekstil Cipsi, İçecek Cipsi ve Pet Cipsi Üretim Tesisi, Elyaf Üretim Tesisi ve Çatı Güneş Enerjisi Santrali (GES) gibi projeler, maliyet avantajları sağlayarak ihracatımızı artırmaya katkı sağlayacaktır. 2024 yılında yaklaşık yüzde 20 reel büyüme hedefimiz bulunmaktadır. Holdingin en büyük projelerinden biri olan Yumurtalık Petrokimya Tesisi Projesi, Türkiye’nin en büyük petrokimya tesislerinden biri olacak ve 20 milyar USD yatırım bedeliyle 12 yılda tamamlanması öngörülmektedir. Bu yatırımlarla Erdemoğlu Holding Türkiye’nin ekonomik büyümesine katkı sağlamayı ve 2024 yılında ihracat rekorları kırmayı hedeflemektedir.

Küresel ekonomik belirsizliklerin azalması ve özellikle yakın pazardaki talebin artması paralelinde, grubumuz halı ve kimya sektörlerinde devam eden kapasite ve modernizasyon yatırımlarına odaklanmaktadır.

Editör: E. Soydan Doğru