bev 1Cumhuriyetimizin 100’ncü, Besni Eğitim Bayramımızın 25’nci yani çeyrek asırlık dönemi geride bıraktığı bu yıl etkinlikler dolu dolu geçecek.

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Besni Eğitim Vakfı Başkanı Şaban Çağıran, “Değerli Hemşerilerimiz, Değerli Eğitim Sevdalıları,

Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında, Besni Eğitim Bayramımızın 25’ncisini “Cumhuriyet” temalı olarak 5 - 8 Ekim 2023’te kutluyoruz.

Dünya’da eğitimi bayram olarak tanımlayan başka bir ilçe, vakıf olmadığını, bu nedenle çok kıymetli olduğunu bir kez daha ifade etmek isteriz.

Bu güzide yaklaşım ve etkinlikte daima yanımızda olan paydaşlarımız; Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ve tüm çalışanlarına, Milli Eğitim Müdürlüğü ile öğrenci-öğretmenlerimize, Besni halkına, eğitim ve hayır severlerimize, Vakfımız Kurucularına, önceki başkanlarımıza, üyelerimize, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve daima yanımızda olan ve bizlere desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Erdemoğlu Ailesine çok çok teşekkür ederiz.

Ayrıca; ebediyete intikal etmiş olan Vakfımız Önceki Başkanları Mustafa Işıklı, Zübeyir Özbay ve Bedir Sabak’ı rahmet ve özlemle anıyoruz.

Bu yıl, vakfımız kurucuları arasında yer alan merhum Mehmet Erdemoğlu adına kurulmuş olan güzide kuruluş “Mehmet Erdemoğlu Vakfı’nın da

Eğitim Bayramı Düzenleme Komitesine dahil olması bizler için ayrı bir güç ve gurur kaynağı olmuştur. Erdemoğlu Ailesi adına Ali Erdemoğlu, İbrahim Erdemoğlu ve Mahmut Erdemoğlu’na çok teşekkür ederiz.

Bu yıl Eğitim Bayramını 05 - 08 Ekim 2023 tarihleri arasında kutluyoruz. Davetiye ekte olup, eğitim bayramı sponsorlarımız, Besni’mizin gururu firmalara çok teşekkür ederiz.

Bayramda “Cumhuriyet” Teması altında, alanında uzman çok değerli konuklarımız var. Prof. Dr. Ersan Şen, Prof. Dr. Temuçin Ertan, Eğitimci/Gazeteci/Yazar Abbas Güçlü, Düş Yeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç bizlerle birlikte olacak, bayramımıza değer katacaklardır.

MEB’ten "100. Yılında Cumhuriyet" Konulu  Yarışma MEB’ten "100. Yılında Cumhuriyet" Konulu Yarışma

Diğer yandan, Besni’mizin sorunlarının masaya yatırılacağı, BEV Başkanımız Şaban Çağıran’ın Moderatörlüğünde yapılacak olan Çalıştay’da birbirinden değerli konuklarımız/ konuşmacılarımız olacak. Aktif katılımlı yapılacak olan Çalıştay’da Ali – İbrahim Erdemoğlu, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, Gazeteci-Yazar Hasan Emre, STK temsilcileri ve Besni Halkı olacak.

Etkinlikler boyunca değerli yazarlarımız; Aşık Fani, Mehmet Tırpan, Abdullah Buldum ve Mustafa Sucu okurlarıyla buluşacak ve kitaplarını imzalayacaklar.

Cumartesi gecesi ise Orhan Uslu’nun yönettiği “Çeled Uşaklar” adlı tiyatro oyunu sergilenecektir.

BEV önceki Başkanlarından

Mehmet Kaban ise uzun zamandan bu yana üzerinde çalıştığı ve BEV yayınları arasından çıkacak olan “Köy Enstitülerinin Işığında Günümüzde Öğretmen Yetiştirilmesi” adlı kitabın tanıtımını yapacaktır.

Diğer yandan, depremde hayatını kaybeden hemşerilerimiz için gece müzik programı olmayacak, Besni Belediyesi organizasyonu ile 05.10.2023 akşamı mevlit okutulacaktır.

Tüm hemşerilerimiz, hayır severlerimiz ve eğitim sevdalılarını, bayrağımızla birlikte, “CUMHURİYET VE EĞİTİM BAYRAMI YÜRÜYÜŞÜ’ne ve Eğitim Bayramı Etkinliklerine bekliyoruz.dedi.