Fidan dikim etkinliğine;  Besni Kaymakamı Çağlar Partal, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Sümer, Besni Orman İşletme Şefi Abuzer Duva, İlçe Emniyet Müdür Vekili İlyas Yarımağa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mustafa Orhan, Besni Gençlik ve Spor Müdürü Metehan Adıgüzel, İlçe Müftüsü Mehmet Ünsal, Yeni Besni Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Arif İşitmen, KSS Başkanı Haci Arslan, Esnaf Odası Başkanı Hayati İşitmen, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ferhat Songur, İlçe Özel İdare Müdürü Ahmet Tanrıkolu, kurum ve daire amirleri, STK Temsilcileri, jandarma ve emniyet personelleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve muhtarlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Kaymakam Partal; ‘Bu yıl Cumhuriyetin 100.yılını büyük bir coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyetimiz dimdik ayakta gelecek yüzyıllara devam edip gidecek. Bugün de biz Besni’de birçok etkinlik ten biri olan Cumhuriyetimizin anısına 100.yıl hatıra ormanı oluşturuyoruz. Hatıra ormanımız 50 hektar alandan oluşmaktadır. Bu alana 17.500 çamfıstığı ağacı dikeceğiz. Öğrencilerimizle vatandaşlarımızla birlikte oluşturduğumuz bu hatıra ormanımız gelecek yıllara cumhuriyetle birlikte büyüyecek ve güçlenecek. Cumhuriyetimiz Türkiye yüzyılında daha güçlenerek yoluna devam edecektir. Tabi bu bizleri sayesinde olacak. Çok çalışacağız, öğrencilerimiz çalışacak, biz çalışacağız bütün halkımızla birlikte taşıyacağız inşallah. Bu orman gibi cumhuriyetimizde gürleşerek önümüzdeki yüzyıllara güçlenerek girecek. Ben katılan herkese teşekkür ediyorum Güzel bir kalabalık var, bu bizi mutlu etti memnun etti. Aslında yıla yayılacak etkililer planlamaya çalıştık ama özellikle ekim ayında etkinliklerimiz daha da yoğunlaşacak, Besni’ye özel etnikler yapmaya çalıştık.

29 Ekim 1923 Tarihli Anı Gazetesi Basmayı Düşünüyoruz

Besni’ye özel dedim Besni’de Sivas kongresine katılan bir kişi var. Onu canlandıracağız. Tekrar Sivas kongresine göndereceğiz çünkü gerek kurtuluş mücadelesine gerekse cumhuriyetin ilanı sürecinde ve sonraki süreçte Besni önemli bir noktada olmuş Gaziantep savunmasına Kahramanmaraş’ın savunmasında destekler vermiş, ulusal kurtuluş savaşına Sivas kongresine delege göndermiş. Biz onu canlandıracağız Sonra bir anı gazetesi basmayı düşünüyoruz 29 Ekim 1923 gününün haberleriyle bir gazete basıp cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısı ile bir anı kalsın istiyoruz Yine resmi programımızdan sonra akşam meşalelerle Cumhuriyetin 100. yılı için halkımızla bir yürüyüş yapacağız. yürüyüşün sonunda konser etkinliğimiz olacak. Daha çok kahramanlık türküleri ve Cumhuriyetimizin önemini vurgulayan bir konser olacak. Spor müsabakalarımız voleybol, masa tenisi, satrançta gibi beş yüz sporcunun katıldığı etkinlikler bugünlerde devam ediyor. Çanakkale’ye Ankara’ya öğrencilerimizi göndererek bu çocuklarımızın savaş alanlarını birinci TBMM’yi görmelerini ve buralarda Cumhuriyetimizin önemini ve ruhunu hissetmelerini istiyoruz ilk etapta planladıklarımız arasında bunlar var, “dedi.

1-20

2-19

3-16

4-7

5-9

6-7

10-6

9-8

8-7

7-6

DSC_0458

Adsız-14

Çermik’te buzağı desteği müracaattı başlandı Çermik’te buzağı desteği müracaattı başlandı

Haber Foto: Habibe Uçar