Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği  Bakanlığınca, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen 11 ilin hızla ayağa kaldırılması ve afetzedelerin evlerine kavuşmaları için hayata geçirilen Yerinde Dönüşüm Projesi ‘Kapsamında gezici bilgilendirme tırı Besni’de bilgilendirme ofisindeki görevlilerin yaptığı açıklamada ofislerimiz dışında Çağrı Merkezi  ALO 181’i arayan vatandaşlara ‘Yerinde Dönüşüm’ projesiyle ilgili detaylı bilgi veriliyor.Yerinde Dönüşüm’ projesinden faydalanmak isteyen depremzedelerin, başvurularını e-Devlet üzerinden yapmaları, gerektiği söylediler.. Projenin içeriği ile ilgili olarak ise;

*Hangi yapılar projeden faydalana bilir ?

 Hasar durumu yıkık, ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen yapılar                                                                    

* Projeden kimler yararlanabilir?

Yapısı yıkık, ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen gerçek ve tüzel kişi malikler yararlanabilir.

* Başvurular nereden yapılacaktır?

Başvurular internet ortamında e-devlet üzerinden yapılacaktır. İş ve işlemler dönüşüm ofislerinde gerçekleştirilecektir.

* Nasıl uzlaşılacak?

Maliklerin hisseleri oranında salt çoğunluğu (%51 oranı) ile bir müteahhitle anlaşma sağlaması halinde uygulamalar başlayacaktır.

* Ne kadar hibe verilecektir?

Bir hak sahibine sadece bir konut ve bir iş yeri için hibe verilebilir. Hibe tutarı konut için 500 bin TL, iş yeri için ise 250 bin TL’dir.

* Ne kadar kredi kullandırılacaktır?                                                                                                               Konutlar için evin metrekaresine göre 500 bin ila 800 bin TL arasında kredi. İşyerleri için yine işyerinin metrekaresine göre 250 bin ila 500 bin TL arasında kredi.

Besni’de Ağır Hasarlı Yapıların Yıkımı Bitmek Üzere Besni’de Ağır Hasarlı Yapıların Yıkımı Bitmek Üzere

* Konut ve iş yeri sahipleri ikisi için de kredi alabilir mi?                                                                                   Evet alabilir.

* Mevcut daire sayısı sağlanamaz ise?                                                                                        Apartmanlarda zemin artı dört kat şartı ile mevcut daire sayısı sağlanamaz ise daire sahiplerinden isteyenler gönüllü olarak mevcut ev yapmaya uygun arsası var ise apartmandaki dairesindeki haklarından feragat ederek hibe ve kredi kullana bilecek.

 * Olası bir anlaşmazlık durumunda?                                                                                                                        Olası bir anlaşmazlık durumunda spk tarafından kura çekilerek bazı daire sahiplerine daireleri karşılığında tokiden daire verilecektir.

* Hazine arazisinde evi bulunan hibe ve krediden faydalanabilecek mi?

 Hazine arazisinde evi bulunup hasar görenler muhtar beyanı ile başvuru yapıp hibe ve krediden faydalana bilecektir.

* Sit alanında bulunan ve hasar gören evler ve krediden faydalanabilecek mi?

Sit alanında bulunan ve hasar gören evler ev yapmaya uygun arsaları var ise hibe ve kredi den faydalanabileceklerdir.

            Yerinde dönüşüm projesi depremin etkilerini hafifletmek ve afetzedelere yeni bir başlangıç sağlamak amacıyla büyük bir adım atıyor Besni’deki gezici bilgilendirme ofisi bu projenin önemini ve faydalarını halka duyurmayı hedefliyor.

DSC_0469

DSC_0472