Yerel Yönetimler, İlçemiz ve Sorunlarımız


Halil TÜY

Halil TÜY

Okunma 13 Eylül 2018, 12:25

İnsan yaşamında her proje bir amaca hizmet eder.

Evet Yerel Yönetimler de bir projedir. Evrensel ve genel Hukuk kuralları üzerine inşa edilmiş, insan yaşamını bulunduğu alanda yönetmeyi amaçlayan, kanun ve kurallara göre kurulmuş, her 5 yılda bir nüfusa göre belirlenen encümen sayısı ile çoğunluk esasına dayalı, en çok oyu alanlar tarafından yönetilen, özerk ve demokratik kurumlardır.

Genel bir ifade ile Yerel Yönetimler şöyle ifade edilir; Belli bir coğrafi alan üzerinde yaşayan insanların kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, ekonomik, sosyal, kültürel zenginliğe ve refaha ulaşmak için Merkezi idareden aldığı yetki ile işleyişinde açıklığı, şeffaflığı, çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini hayata geçiren, yetkilerin yerel halka en yakın yönetim birimince kullanıldığı, kamu tüzel kişiliğine sahip, özerk, demokratik kuruluşlardır..

Gelişmiş ülkelerde Yerel Yönetimler, yerelin kalkınmasında gerek merkezi idareler ve özel sektörle gerekse diğer aktörlerle (kalkınma ajansları sivil toplum örgütleri v.b.) işbirliği projelerine hız vermektedir.

Ülkemizde de Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde Büyükşehirler, Belediye ve İl Özel İdaresi Kanunlarında yapılan önemli değişiklikler ile söz konusu yerel yönetim birimlerinin güçlendirilmesi, görev ve yetkilerinin genişletilmesi çok önemli bir aşamayı oluşturmuştur.

İlçemiz Belediyesi de bu amaç ve ilkelerle kurulmuş yerel Yönetimler kanununu çerçevesinde hizmet veren veya vermesi gereken özerk ve demokratik bir yapıdır.

İlçe belediyemiz, ne kadar yukarıdaki amaç ve ilkeler çerçevesinde kurulmuş olsa da son 15 yıldır bu amaç ve ilkeler dışında yönetildiği için genel gelişmelerden payımızı alamamış ve bugün çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmışız.

Sorunlarımızın en başına sorumsuz ve kimliksiz bir siyaset anlayışını koya biliriz. Bu sorumsuz ve kimliksiz siyaset anlayışına dayalı olarak ilçemizde ortaya çıkan sorunlarımız arasında çarpık kentleşme, rant ekonomisi, işsizlik, ulaşım, sosyal ve kültürel sorunlarla birlikte gençliğin her geçen gün eksikliğini biraz daha hissettirdiği spor aktivitelerini saymak mümkün.

Değerli Besnililer;

Önümüzde gelecek 5 yılla ilgili kentimizin kaderini belirleyecek yeni bir seçim daha var. Adaylar ortaya çıkmaya başladılar. Bİr birinden değerli aday arkadaşlarımız var. Hepsine hayırlı olsun diyorum. Süreci sosyal medyadan takip ediyorum. Aday arkadaşlarla ilgili sahte hesaplardan olmadık, ağza alınmayacak sözler sarf ediliyor. Kendi açımdan söylemekte yarar görüyorum. Bu cümleleri ben hiçbir adaya layık görmüyorum. Genel kanı şu “Bu seçim için ortaya çıkan aday profillerine bakınca geçmişteki özlem duyduğumuz Besni yine hayal olmaya devam edecek gibi.”

Ben bu düşünceye katılmazken temelinin aday arkadaşların kendilerini toplumun önüne koyarken hiç birisinin elle tutulur projelerinin olmadığını ve varsa da halka sunulmamasına bağlıyorum.

Adaylara önerimdir. Projelerinizi saklamayın paylaşın çünkü siz kazanmasanız bile eğer projeniz memleket için faydalı ise mutlaka kazanan tarafından değerlendirilecektir. Bu bile memlekete bir hizmettir. Gelelim besi halkına.

Değerli Besni Halkı;

Gelin Bu seçimde duygularımızın yerine mantığımızı koyalım ve yaşadığımız şehre karşı sorumluluğumuzu yerine getirelim. Önceki idarecilerin yaptıkları yanlışlar üzerinden desteklediğimiz idarecilerin yanlışlarını aklamaya çalışmadan ortak doğrularda birleşelim.  Yanlış yanlıştır yanlışı yapanın kim olduğunun önemi yoktur. Çünkü hiçbir zaman iki yanlış bir doğru etmez.

Tercihlerimizi yaparken

Her şeyden önce Yerel yönetimler yasasını bilen, görev ve  sorumluluk bilinci taşıyan Besni için hayalleri ve hedefleri olan,  Kalkınma ajansları ve sivil toplum örgütleri ile uyumlu çalışmalar yapabilecek, liyakat sahibi insanları seçmeye özen gösterelim.

 Bana ne faydası olur yerine, memlekete ne faydası olur diyen insanları seçelim.

Rantçıları değil, bu memleket için Projeler üretip, onları gerçekleştirecek yeteneği olan insanları seçelim.

Tercihimizi belirlerken adayların arkalarındaki yığınları değil, ayakları yere basan yapılabilir projesi olan insanları seçelim.

Kanun nizam bilen, hakka- Hukuka riayet eden, ilkeli, dürüst ve çalışkan insanları tercih edelim.

Yerine göre değil, yeri geldiğinde aldığı kararın arkasında sonuna kadar durabilen kararlı ve cesur insanları seçelim.

Eğitimi önemseyen, bilgili, kültürlü, gençliğin hızına ayak uydurabilecek, dinamik ve çalışkan kadrolarla çalışabilecek, yeniliklere açık vizyon sahibi kadroları seçelim…

Gelin bu seçimde şapkamızı önümüze koyalım ve bu memleket için liyakat ve dürüstlüğü ön planda tutacak gecesini gündüzüne katıp, kaybettiğimiz yılların hizmetini ilçemize taşıyacak, dürüst ilkeli ve çalışkan kadroları birlikte seçelim.

Kendimize bir şeyler istemek için değil, Besni’mizi hak ettiği yere taşımak için doğru kararlar verilim. Doğru insanları seçelim.

En önemlisi de lütfen taleplerimiz makul ve mantıklı olsun. Çünkü bu gemi batarsa hep birlikte batarız.

Geçmişi ile övünen bir şehir’in çocukları olarak geleceğimize de övünebilecekleri bir şehir bırakmak bizim sorumluluğumuz, bizim görevimiz olmalı……

Sözün özü, gelin bu seçimde rantçılara ve iş birlikçilerine kırmızı kartımızı gösterip, insan odaklı, değerlerimize sahip çıkacak, bizimle aynı hayalleri kuranları seçelim.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.