Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi; Türk Ceza Kanunu'nda yer alan; uyuşturucu ve uyarıcı madde suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile hayasızca hareketler, fuhuş ve müstehcenlik suçlarından mahkumiyet öğretmenlik engeli hâline getirildi. Bu suçlardan mahkum olanlar Akademiye giriş başvurusu yapamayacak, görev esnasında mahkum olanlar meslekten çıkarılacak.

Öğretmen olarak istihdam edilecekler,öğretmenlik mesleğine kaynak teşkil eden en az lisans düzeyinde yükseköğretim programlarından mezun olan
ve hazırlık eğitiminde başarılı olanlar arasından seçilecek.

Öğretmenlik mesleği yeterlikleri çerçevesinde belirlenen teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi, Milli Eğitim Akademisi tarafından verilecek.

Öğretmen yetiştirme sürecinin niteliğinin yükseltilmesi için Millî Eğitim Akademisi'nde verilecek eğitimlerin tüm aşamalarında üniversiteler ile iş birliği yapılacak.

Yeni ÖMK ile denetimlerde yetersizliği tespit edilen öğretmenlerin Millî Eğitim Akademisi'nde eğitime alınmalarına, eğitim sonunda yapılacak yeni değerlendirmede yetersizliği devam edenlerin hizmet sınıfının değiştirilmesine yönelik düzenleme yapılarak mevcut uygulama öğretmen lehine değiştirildi" denildi.

Gölbaşı'nda 4 Haftalık yaz okulu sona erdi Gölbaşı'nda 4 Haftalık yaz okulu sona erdi

Editör: Mehmet Fatih Karakuş