2016 yılında çalışanların maaşı yüzde 9 oranında artacak

Global yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group tarafından Ağustos-Kasım ayları arasında Türkiye’deki bin 387 şirketteki 713 bin 126 çalışana ilişkin toplanan veriler baz alınarak gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de özel sektörde 2016 yılında ücret artış oranı ortalama yüzde 9 olacak. Bu rakam geçtiğimiz yıl da yüzde 9 olarak açıklanmıştı.

2016 yılında çalışanların maaşı yüzde 9 oranında artacak
13 Kasım 2015 Cuma 07:11

 

Hay Group’un yaptığı araştırmada 51 farklı sektör incelenirken, bu sektörler içinde en yüksek zammı yüzde 10’luk oranla “Yazılım” sektörünün yapacağı belirlendi. Bu sektörü, sırasıyla “Metal” ve “Otomotiv Yan Sanayi” sektörleri takip ediyor. En düşük zammı ise yüzde 7.3’lük oranla Yatırım sektörü çalışanları alacak.

 

Şirketler “ücret”, “yan haklar”, “gelişim programları” gibi kalemlere artık “maliyet” değil “yatırım” gözüyle bakıyor; “çalışan motivasyonu”, “yetenek yönetimi” ve “liderlik gelişim programları”na daha fazla kaynak ayırıyor.

 

Dünyanın ve Türkiye’nin en kapsamlı ücret araştırma verilerine sahip olan küresel yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group, Türkiye’de faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası şirketlerin 2016 yılında çalışanlarına yapacakları ücret zammının yüzde 9 oranında olacağını açıkladı.

 

Türkiye’de bin 387 şirketin 713 bin 126 çalışanını kapsayan “Hay Group Türkiye 2016 Yılı Ücret Artış Araştırması” için 51 farklı sektör değerlendirildi. Açıklanan raporda en yüksek zammı yüzde 10’luk oranla “Yazılım” sektörünün yapacağı belirlendi. Bu sektörü, sırasıyla “Metal” ve “Otomotiv Yan Sanayi” sektörleri takip ediyor. En düşük zammı ise yüzde 7.3’lük oranla Yatırım sektörü çalışanları alacak.

 

Türkiye dünyada 8’inci Avrupa’da 2’nci

 

Araştırmanın, Hay Group tarafından diğer ülkelerde yapılan benzer araştırmalarla kıyaslandığında ücret artışı oranlarına göre Türkiye’nin 10’uncu sırada olduğu görülüyor. 2016 yılında gelişmiş ülkelerden ABD’de yüzde 3, İngiltere’de yüzde 2.5, Almanya’da yüzde 2.9, Japonya’da yüzde 2.1, Hollanda’da ise yüzde 2.5 oranında ücret artışı olacak. Gelişmekte olan ülkelerden ise Brezilya’nın yüzde 7.1, Çin’in yüzde 8 oranında ücret zammı yapacağı öngörülürken; Türkiye Avrupa’da 2’nci sırada bulunuyor.

 

Dünya

1 – Venezuela - %56

2 - Arjantin - %30

3 – Ukrayna - %11.5

4 – Hindistan - %11.4

5 – Lübnan - %10.3

6 – Mısır - %9.8

7 – Endonezya - %9.2

8 – Türkiye - %9

9 – Vietnam - %9

10 – Kazakistan - %8.9

 

Avrupa

1 – Ukrayna - %11.5

2 – Türkiye - %9

3 – Kazakistan - %8.9

4 – Rusya - %7.2

5 – Romanya - %5

 

Şirketlerin öncelikleri değişiyor

 

Hay Group Türkiye Genel Müdürü Gökhan Toğrul, bölgeler arasındaki ücret farklılıklarındaki değişimin, Türkiye’de bulunan birçok şirketin ücret politikalarına doğrudan bir yansıması olduğunu belirtti. Şirketlerin baz ücret politikaları ile birlikte çalışanlarının farklı alanlarda kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak yatırımlara ağırlık vermeye başladığını ifade eden Toğrulşöyle devam etti:

 

“Hay Group 2015 Ücret ve Yan Haklar Araştırması verileri de bunu doğrular nitelikte. Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 74’ü, 2015 yılında insan kaynakları bölümleri için ayıracakları bütçelerini artacağını bildirdi. Şirketlerin önümüzdeki dönemde en fazla kaynak ayıracağı alanlar arasında da “çalışan motivasyonu”, “performans yönetimi”, “yetenek yönetimi” ve “liderlik gelişim programları” bulunuyor.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.