YARDIMLAŞMADA HİLALİ AHMER / KIZILAY


Ali ERDOĞAN

Ali ERDOĞAN

Okunma 10 Haziran 2019, 08:44

11 Haziran 1868 Kızılay'ın kuruluş yıl dönümüdür. Bu münasebetle, Kızılay'ın doğuşunu sizlerle paylaşmak istedim. 19. asırda, savaşlar o kadar kızışmış ki cephede savaşıp yaralı ve ölülerin toplanmasına imkan ve fırsat verilmez hale gelinmişti. Dünyada merhamet duygusu taşıyan insanlarda yok değildi. Oysa yardımlaşmada en cömert Allah Zül Celal hazretleridir. Sema, Arzın ve mevsimlerini yaşanan canlılara sunduğu hususiyetler ne ile ölçülebilir. Keza, yaratılanların, eşrefü mahluk denilen (yaratılanların en şereflisi) insana verilen nimetlerden göz, kulak, burun, dil ve akıl paha biçilmez birer nimetlerdir. Ademoğlu bunlardan ibret almalı ki 11 Haziran 1868 günü, cephede savaşıp yaralanan ya da hastalarnan askerlere yardım ve tedavi adı altında, aralarında devlet erkanının da bulunduğu bir cemiyet kurulur. Cemiyet kısa bir zamanda itibar görür. Osmanlı Hilali Ahmer adını alan cemiyet, 1876 Osmanlı Rus harbinden, 1974 Kıbrıs barış harekatına kadar, taraf olduğumuz savaşların cephe gerisinde Çanakkale’de, Galiçya’da ve Anadolu’da ki milli mücadele sıralarında verdiği hizmetler, tarih sayfalarına altın harflerle geçen şeref levhaları olmuştur. Onun içindir ki bu yıl dönümünü kutluyoruz.

Hilali Ahmer / Kızılay bununla da kalmamış, ilgi alanını daha da genişletmiştir. Bir yandan kan hizmetleri, diğer yandan dünya milletlerinden mazlum ve maznun olanların yanlarında yer almıştır. Fas, Tunus ve Cezayir’e kadar uzanan sınırlarımız içinde olupta bu gün o zulüm den kaçıp, isimleri Ahmet, Muhammet, Ayşe Fatma olup Türkün merhamet duyguların a sığınan 4 milyona yakın mülteciyi koruması bir insanlık gereğidir. Çanakkale savaşında gönüllü olarak savaşıp e çok şehit veren il Halep’tir. Dünya coğrafyasına baktığımızda ırkı Türk Dini İslam olan nice mazlum insanlara yapılan zulümler bir insan ayıbıdır. Teşbihte hata olmazsa, Allah Resulü, Medine ye hicretinde Medineliler merasimlerle karşıladılar. Onun içinde bu gün Medine, Medine’i Münevver olarak anılmaktadır.

Hilali Ahmer / Kızılay, yalnız bir yardım kuruluşu değildir. Cephe gerisinde yaralı askerleri tedavi eder. Esir düşenlere yardım eder. Öğrencilere burs verip, mutfaklarına yiyecek, üzerlerine giyecek veren bir teşkilattır kalın sağlıcakla.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.