Bu yıl 5.'si yapılan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması" final müsabakalarında "ÖNCÜ" aracı ile en az enerji harcayan 3. araç olarak "Kurul Özel Ödülü"ne layık görüldü.   

Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Abdulkerim Ortataş ve "Mucitler Takımı"nın geliştirdiği elektrikli aracı (Öncü), tüm elemeleri geçerek  19-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında Kocaeli'de gerçekleştirilen TEKNOFEST 2022 finallerinde 36 takım arasında yer aldı. Yarışmaya katılan 36 araç arasından 20 aracın biterebildiği turlarda, en az enerjiyi harcayan 3. araç olan "ÖNCÜ", yarışmayı da 7'cilikle tamamladı.

Finallerde; yarışmaya başvuran 163 okulun sisteme yüklediği test videoları sonucunda 72 tanesi Kocaeli'de düzenlenen finallere çağrıldı. 36 tanesi teknik kontrollerde elenerek yarışmaya devam edemedi. Teknik kontroller sonucu yarışmaya hak kazanan Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yapılan yarışmada en az enerji harcayan 3. araç olarak göğsümüzü kabarttı.

Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demirel konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Teknik kontrollerin de değerlendirmeye katılmasıyla yarışmayı 7. sırada bitiren "Mucitler Takımı"nı tebrik ederek, "TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri büyük bir özveri ve çalışmayla hazırlandıkları yarışmada finallere kalmışlardı. Finallere kaldıkları zaman kendilerini tebrik etmiş ve iyi sonuçlarla dönmelerini temenni etmiştik. Nitekim onlar da bu temennimizi duyup bize cevap olarak böyle bir sonuç getirdiler. Bu güzel başarıda emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarımı ve öğrencilerimi kutluyorum. İnşallah araçlarını daha da geliştirip ülkemizin milli sanayi hamlesine katkıda bulunurlar. Tekrardan "Mucitler Takımı"nı kutluyor başarılarının devamını diliyorum." dedi.

Mucitler takımı, Kurul Özel Ödülü'ne layık görülürken aynı zamanda 10.000 liralık para ödülünün de sahibi oldular.