Aydın, “İnsanı Devlet Karşısında Güçlü Kılan Bir Anayasa İstiyoruz”

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın Besni’de bir takım ziyaretler gerçekleştirdi. Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ak Parti İl Başkanı İ.Halil Fırat ve beraberindeki heyet ile Ak Parti Besni İlçe teşkilatını da ziyaret eden Aydın burada yaptığı açıklamada “İnsanı Devlet Karşısında Güçlü Kılan Bir Anayasa Olsun İstiyoruz”, dedi.

Aydın, “İnsanı Devlet Karşısında Güçlü Kılan Bir Anayasa İstiyoruz”
11 Ağustos 2011 Perşembe 09:51

Aydın konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Gittiğimiz her yerde de çok güzel ilgi ve alaka ile karşılaşıyoruz. Bu bizim şahsımıza olan ilginin ötesinde sayın başbakanımızın partimizin hizmetlerine karşı olan bir ilgidir. Zaten seçim sonuçları da bunu gösteriyor. Türk siyasi tarihinde hiçbir parti üst üste oylarını artırarak 3 defa iktidar olmadı. Ak Parti ile bir ilki yaşadık. Tabii iktidar olmak belki biraz zor ama iktidarda kalıcı olmak daha zordur.

Eserlerinizle kalırsınız. Tarihte örneklerini yaşadık. %20-25’ler de koalisyon ortağı olup başbakanlık yapan ve bir sonraki seçimde sandığın dibini boylayanları da gördük. Biz de onların yaptığı hatalara düşersek, onların yaptığı yanlışları yaparsak Allah muhafaza aynı durumu bizde yaşarız. Demek ki biz doğru yoldayız. Çünkü Türkiye’de her iki kişiden biri Ak Parti’ye oy vermiş. Adıyaman’da üç kişiden iki kişi Ak Parti’ye oy vermiştir. Bu tabi çok güzel bir olay ama bunun zorluğu ve sorumluluğu var. Hakikaten her aldığımız oy omuzlarımızdaki yükü daha da ağırlaştırıyor.

“AK PARTİ KURULDUĞUNDA HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK DEMİŞTİK”

Şimdi gündemi takip ediyorsunuz. Dünya’da olup bitenleri ya da olup bitenlere karşı başbakan dik duruşunu. Türkiye’de eski siyasi yelpazenin, eski siyasi düşüncelerinin yıkıldığını tabuların yıkıldığını artık hepimiz görüyoruz. Bugün hakikaten insanları önemseyen dili, dini, düşüncesi ne olursa olsun fark etmez insan hak ve hukukunu koruyan bir anlayış var. Sırf insan olduğu için Başbakanımızın da ifade ettiği gibi Hz. Peygamberimizin sözü “Yaradılanı yaradan dan ötürü sevmek kim olursa olsun ona hizmet götürmek bizlerin boynunun borcudur” İşte bu bilinçle hareket ediyoruz. Eskiden hatırlarsınız birçoğunuzun yaşı benden daha büyük, belki başka yerlerde de siyaset yapmışınızdır. Hiçbir partide böyle yazın sıcağında Ramazanın ortasında köy gezileri şehir gezileri yapılmazdı. Sadece seçimden seçimi gidilip insanlardan oy istenirdi. Ancak biz yazın sıcağında burada kendi insanlarımızla beraber hem hal oluyoruz dertleşiyoruz. Köylerimizi ilçelerimizi geziyoruz. Şehirlerde olan sıkıntıları yerinden tespit ediyoruz. Gittiğimiz yerlerde oluşan bir takım problemleri anında çözmek adına ilgili merciler nezdin de takipte bulunuyoruz. Hiçbir şey yapamasak insanlarımızın halini hatırını soruyoruz. İşte Ak Partinin farkı budur. Halkın iktidarıyız. İçinde isminde halk partisi olan bir Cumhuriyet Halk Parti ana muhalefet partisi var. Adında halk var ama maalesef bütün icraatları halka rağmen halk için değil. Ama Ak Partinin bu siyasetini gördükten sonra onlarda yavaş yavaş halka inmeye başladı. Diliyor ve umuyoruz ki ana muhalefet ve diğer muhalefetlerde halkın içinde olsunlar. Bizimde temel arzumuz odur.

“İNSANI DEVLET KARŞISINDA GÜÇLÜ KILAN BİR ANAYASA OLSUN İSTİYORUZ”

Demokrasi de nerdeydik, nerelere geldik. Dün tartışılması konuşulması yasak olan birçok şey bugün çok rahat konuşuluyor. Bugün insanlarımızın hakkını hukukunu koruyan birçok düzenleme yaptık. Daha fazlasını yapmak istedik, yeni bir anayasa özlemiyle çıktık ama maalesef parti kapatma davası açıldı, Ergenekonlar falan derken ancak halkımızın desteği ile yirmi altılı maddelik bir değişiklik yapabildik. Ama şimdi ne diyoruz bu da yetmez yepyeni bir anayasa diyoruz. Çünkü halkın yepyeni bir anayasa özlemi var. Halk artık yamalı bohçaya dönmüş darbe anayasası ile bizi idare etmeyin diyor. Biz de daha çağdaş normlar ihtiva eden insan hak ve hukukunu önceleyen ve insanı devlet karşısında güçlü kılan bir anayasa olsun diyoruz.  Hatta diğer muhalefet partileri de seksen iki anayasasının değişmesi lazım diyor. Ama iş çözüme gelince buna yanaşmıyorlar.  CHP yemin etmem dedi, sonra yemin etti,  diğer muhalefet bağımsızlar yani BDP’liler daha gelip yemin bile etmediler. Orada burada şiddeti körükleyerek ve başka başka yollara tevekkül etmek çözümsüzlüğe gider Parlamento sorunların çözüm yeridir, sorunlar hukuk çerçevesinde burada çözülmelidir.

Ama bu şekilde muhalefet etmekle bu şekilde siyaset yapmakla hiçbir sorunu çözemezsin ve insanları aşite edersiniz. İnsanları kamplara ayırırsınız. Bu ülke büyük bir ülke, devlet büyük bir devlet ve Alevisiyle, Kürdüyle, Sünnisiyle, başı açık başı kapalı, dini, dili, ırkı düşüncesi ne olursa olsun yıllarca kardeşçe bir arada yaşamışız. Bu kardeşliğimizin devam etmesi ve bunların zenginlik olarak kabul edilmesi lazım. Herkes bir başkasına zarar vermediği sürece, kendini ifade edebilsin. İstediği gibi konuşsun, yaşasın diyoruz. Ama  sorunların çözüm noktasına gelindiğinde de herhalde bu durum birilerinin de işine gelmiyor. Çünkü tam çözüm aşamasına gelindiğinde olaylar patlak veriyor. Bu olaylar tesadüf değildir herhalde.

“AK PARTİ BU SİYASİ İSTİKRAR DEVAM ETTİĞİ SÜRECE ÇOK GÜZEL İŞLER YAPACAKTIR”

Dün hayal bile edemediğimiz, başkalarının hayalini bile kuramayacağı bir çok şeyi bugün Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak Ak Parti olarak bizler gerçekleştirdik. İşte diyoruz ki düne göre bugün daha iyiyiz. Ama yarında bugünden daha iyi olmak zorundadır. Ok yaydan çıktı. Artık demokrasimiz daha da gelişecektir. Bu yeni süreçte de arzumuz hedefimiz ülkemiz insanına yakışır yeni bir anayasadır. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve meclis açıldığında arzu ediyoruz ki yemin etmeden önce yemin etme arkası anayasa uzlaşma komisyonu kurulması bütün siyasi partilerin ön yargısız bir şekilde katkı sunmaları ve bunu da gerçekten gerçekleştirebilirsek ki bu bizim temel arzumuzdur. Tek başımıza şuanda anayasayı değiştirebilecek sayısal bir çoğunluğumuz yok. Oyumuzu artırdık ama nitelikli çoğunluk olan 367 de ulaşamadık. Dolayısıyla da halk dedi ki diğer partilerle oturup konuşun Vatandaşımız bu sorumluğu sadece Ak Parti’ye değil diğer partilere de yükledi. Sizde gidin bu işin içinde olun dedi. Birlikte ülkemize yakışır bir şekilde anayasa yapın dedi. Bizde bunun gayreti içerisindeyiz,” dedi.

Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan ise, “Seçimden hemen sonra bütün ilçelerimizi gezmiştik. Şimdi yine grup başkan vekilimiz ile birlikte bu ziyaretlerimizi sürdürmekteyiz.  Dün Kahta ve Sincik bölgesindeydik, Bugün Besni’deyiz buradan da Tut, Çelikhan, ve Gölbaşı ilçelerimizi ziyaret edeceğiz. Biz milletimizden kopan vatandaşımızı sadece seçiden seçime ziyaret eden bir anlayışın içerisinde değiliz. Bu aziz milletin tertemiz emanetini sırtımıza almışız ve bunu gereğini yerine getirmek için gayret ediyoruz. Bundan sonra da yine gayret edeceğiz. Burada ki asıl etken teşkilatımızdır. İlçe teşkilatlarımızdır, il genel meclis üyelerimiz, belediye başkanlarımızdır. Biz bir bütünüz. Ak Partiye gönül veren dostlarımız ile birlikte Besni’ye Adıyaman’a daha güzel hizmetlerin getirilmesi için gayret edeceğiz. Tabi bu dönem biraz daha farklı bir dönem. Adıyaman tarihinde ilk defa siyasi partiden bir grup başkan vekili oldu. Ahmet Aydın Kardeşimizin grup başkan vekili olması bizim için gurur vericidir, iftihar verici bir hadisedir. Bundan sonraki dönemlerde yapılacak olan işlerimiz projeler ve çalışmalar daha kolay olacaktır. Buna inanıyorum,” dedi.

İlçe başkanı E.Mehmet Emre ise yaptığı açıklamada, “Adıyaman Milletvekillerimizden Sayın Ahmet Aydın’ın partimizin grup başkan vekili olması bizleri oldukça sevindirdi. Gerçekten mutlu olduk gurur duyduk. Biz kendisini de teşkilatım adına tebrik ediyorum. İnşallah Adıyaman adına ülkemiz adına güzel hizmetlere muvaffak olacağını temenni ediyorum, ümit ediyorum, Kendisini de tebrik ediyorum. Allah hayırlı mübarek etsin,” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.