YSK, SUVARLI İÇİN MAZBATA İPTALİNİN GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

Yüksek Seçim Kurulu, İYİ Partili Suvarlı Belediye Başkanı Mikail Ağır’ın seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle mazbatasının iptal edilmesine karar verdi.

YSK, SUVARLI İÇİN MAZBATA İPTALİNİN GEREKÇESİNİ AÇIKLADI
arif
arif
17 Mayıs 2019 Cuma 15:32

İtirazı değerlendiren YSK Mikail Ağır’ın belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirtildi.

Önceki başkan Ak Parti Adayı Memet Korkmaz’ın İtirazını değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu’nca verilen kararda,  Mikail Ağır’ın seçilme yeterliliğini kaybettiren bir mahkumiyeti bulunduğunu, bu cezanın da  Araban Asliye Ceza Mahkemesi’nin   24.03.2016 Tarihli ve 2016/20 Esas, 2016/41 karar sayılı ilamı ile 5237 sayılı kanunun 125/1 ve 51. Maddeleri uyarınca 1 yıl 2 ay hapis cezası aldığı kararın 30.03.2016 tarihinde kesinleştiği,

2972 Sayılı kanunun 31 ve 36. Maddesinin göndermede bulunduğu 2839 sayılı kanunun 11. Maddesinin (e) ve (f) bentleri, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis ve ya süresi ne olursa olsun ağır hapis cezasına hüküm giymiş olması ve affa uğrasa dahi, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik inancı kötüye kullanma dolanlı iflaf gibi yüz kızartıcı… suçlardan biriyle mahkum edilmiş bulunmasını seçilmeye engel hal olarak kabul etmektedir.

Bu itibarla Mikail Ağır’ın ismin yasal dayanağı olan 2972 sayılı kanunun 31 ve 36. Maddelerinin yollamada bulunduğu 2839 sayılı kanunun 11. Maddesinde belirtilen seçilme yeterliliği şartını taşımadığı anlaşılmaktadır.

Bu nedenle; 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimde Adıyaman İli Besni ilçesi Suvarlı beldesi Belediye Başkanı seçilen Mikail Ağır’ın adli sicil kaydında bulunan suçtan dolayı mazbatanın iptaline karar verilmesi gerekmiştir denildi.

Bu kararla birlikte seçimlerin yeniden yapılıp yapılmayacağı veya kimin belediye başkanı olacağı Yüksek Seçim Kurulunun vereceği kararın ardından belli olacak.

31 Marttaki seçimlerde İYİ Parti Adayı Mikail Ağır 880

Ak Parti Adayı Memet Korkmaz 769 Oy

MHP Adayı Mustafa sarıgül ise 29 oy almıştı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Erol Çetin - 2 ay önce
Seçimlerden önce adli sicil kaydı araştırıldığı halde YSK neden mazbatayı iptal eder? Yenimi aklınız başınıza geldi? Anlaşılmaz bir durum ?
Avatar
Fatoş Ayaz - 2 ay önce
Seçimlerden önce adli sicil kaydı araştırıldığı halde YSK neden mazbatayı iptal eder? Yenimi aklınız başınıza geldi? Anlaşılmaz bir durum ?