Besni’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108.yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Hükümet konağı önünde düzenlenen tören programına Besni Kaymakamı Çağlar Partal başta olmak üzere kamu kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve askeri personel katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Jandarma Uzman Çvş.  Vedat Çiftçi gerçekleştirdi.

“Bağımsızlığımız uğruna canlarını feda eden isimlerini kalbimize yazdığımız, aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız. 18 Mart Şehitler Günü konuşmama başlamadan önce 6 şubat 2023 günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kalanlarımıza sabırlar, dilerim.

İşitmen, “Ramazan alışverişini yerel esnafımızdan yapalım” İşitmen, “Ramazan alışverişini yerel esnafımızdan yapalım”

108 yıl önce bugün, 18 Mart 1915, Çanakkale Boğazının denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Bu tarih TBMM genel kurulunda 4768 numaralı kanun ile 2002 yılından itibaren azız vatanları için, canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda şehitler günü olarak kabul edilmiştir.

Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer istiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyetine giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği, Çanakkale savaşı vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir.

Başta büyük önder Atatürk olmak üzere gerektiğinde vatanı için şehit olmayı en şerefli görev kabul eden 7'sınden 70'ıne, kadın erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güçle kurtuluş savaşını başlatmışlar ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyetini kurmuşlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna, canlarını feda eden azız şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz, ruhunuz şad olsun. Dedi.