AW039583_02

6 Şubat Depremi’nin meydana geldiği 04.17’de duran Adıyaman’daki Saat Kulesi depremin simgesi oldu. Saat Kulesi’nde bulunan ve 4 farklı yöne bakan saatler vatandaşların talepleri doğrultusunda belediye kararı ile 04.17’de kalacak. Depremin unutulmaması için bundan sonra akrep ve yelkovanı hareket etmeyecek olan saatler hep 04.17’yi gösterecek.

Depremden önce 4 saatin 3’ü 04.17’yi gösterirken, depremden önce bozulan ve farklı bir saat diliminde olan saat de 04.17’ye ayarlandı.

Saat Kulesi yeniden boyanarak, Atatürk Bulvarı Saat Kulesi Kavşağı’nda belediye ekipleri tarafından peyzaj çalışması yapıldı. Kavşağa çam, gül ve çeşitli süs bitkileri dikildi. Belediye Başkanı Süleyman Kılınç da depremin simgesi olan Saat Kulesi’nde incelemede bulunarak fidan dikti.

AW039583_05Başkan Süleyman Kılınç, depremin simgesi olan Saat Kulesi’ndeki saatlerin depremi unutturmamak adına 04.17’yi göstereceğini belirterek, “6 Şubat tarihinde meydana gelen depremde saat kulesindeki saatlerimiz 04.17’de durdu. Dolayısıyla depremin simgesi oldu. Unutturmama adına bu tür simgesel yapıların korunması lazım. Korumamız gerekiyor ki yeni nesiller, tekrar buna göre tedbir alsın. O yüzden burayı korumaya aldık. Peyzajını şu an yapmaya çalışıyoruz. Yapı biraz hasar görmüştü. Yapı onarıma alınarak boyası yapıldı. Etrafına fidanlar ve süs bitkileri dikerek zenginleştiriyoruz” dedi.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Abdurrahim Aydın ise, saatin 04.17’de kalması gerektiğini belirterek, depremin simgesi olan saat kulesinin bu haliyle bırakılması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK İHA

Diyarbakır’dan yürekleri ısıtan görüntü Diyarbakır’dan yürekleri ısıtan görüntü

#adıyaman haberleri

#adıyaman son dakika

Kaynak: