Cumhuriyetin 100.Yıl Kutlama Programı kapsamında bugün ilk etkinlik Hacı Reşit Emre Camiinde Cuma namazı sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Besni'den mebus seçilen Reşit Ağar'ın uğurlanması temsili olarak yapıldı.

Temsile Kaymakam Çağlar Partal, Kamu Kurum ve daire amirleri,  STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yapılan temsilde Reşit Ağar’ı Besni Merinos Ali Erdemoğlu Fen Lisesi bilgisayar öğretmeni İrfan Durmuş  canlandırdı.
 Cuma namazı çıkışı cami merdivenlerinde vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Reşit Ağar;

“Aziz Kardeşlerim, Değerli Besni Ahalisi,

Cumanın hayrı ve bereketi hepimizin üzerine olsun. Malumunuz olduğu üzere vatanımız zor zamanlar yaşamaktadır. Bu sıkıntılı zamanlar elbette geçecektir. Dinimizde ulul emre itaat farzdır. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun'dan başlayan bir bağımsızlık ateşini tutuşturmuşlardır. Memleketin topyekûn bu kıyama destek vermesi için bize vazifeler düşmüştür ve bundan sonra da yine birçok vazifeler düşecektir. Değerli Besnililer sizleri temsil için Sivas'ta yapılan kongrede bulunduk. Bu kongrede alınan kararlar neticesinde Ankara'da yeni bir meclisi mebusan toplanacaktır. Bizlere sizlerin destek ve gayretleriyle bir görev daha tevdi edildi. Birazdan sizleri Meclis I Mebusanda temsil etmek için yola revan olacağız. Sizleri temsil etme görevinin sorumluluğunu dualarınızla üstleneceğiz. Bu millet vatanı, namusu, bayrağı söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan ölüme gidebilecek bir millettir. Mehmet Akif’in de dediği gibi "Girmeden tefrika bir millete düşman giremez/ Toplu yürekler vurdukça onu top sindiremez. 
“Değerli kardeşlerim yeter ki bizler bir ve beraber olalım. Allah’ın izniyle bu zor zamanlar da geçecek vatanımız ilelebet payidar olacaktır. Sizlerin dualarına talibiz. Bu görevin sorumluluğu hepimizin en fazla da bizim omuzlarımızdadır. Allah yar ve yardımcımız olsun. Haklarınızı bizleri helal ediniz. Allah'a emanet olunuz ’dedi. Daha sonra kendisi için hazırlanan ata binerek halkı selamladı ve yola çıktı.”

Reşit Ağar Kimdir:

Reşit Ağar, (1875 Besni)

Rüstiye Mektebi mezunudur. Çiftçilik, Bidâyet Mahkemesi Azalığı, TBMM I. ve II. Dönem Malatya, III., IV. ve V. Dönem Gaziantep Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve yedi çocuk babasıdır.

Hüveydi aşiretinin lideri olup Oğuzların Avşar boyuna mensuptur.

Cumhuriyet Senatosu Adıyaman Üyeliği ve 5.(XVI.) Dönem Adıyaman milletvekilliği yapmış Halil Ağar'ın dedesi, XI.dönem Adıyaman milletvekilliği yapmış Sait Ağar'ın babasıdır.

indir-13

Diyarbakır’da 211 iş yerine ceza Diyarbakır’da 211 iş yerine ceza

1-25

2-22

IMG_0048

Haber: Mustafa Peşket