Kilis’te özel gereksinimli öğrencilerin eğitim gördüğü Vatan Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun uygulama bahçesinde fideleri toprakla buluşturan çocuklar, hem motor becerilerini geliştirme fırsatı buluyor hem de toprakla iç içe olmanın keyfini yaşıyor. Öğrenciler, sebze ve meyve fidelerini dikerek bitkilerin büyüme sürecini yakından gözlemleme şansı yakalıyor. Bu süreçte öğretmenlerinin rehberliğinde bitki bakımı ve bahçecilik hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

Bu okulda yapılan çeşitli etkinlikler ve dersler, otizmli çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine, akademik performanslarına ve günlük yaşam becerilerini kazanmalarına yardımcı oluyor. Oyun terapisi, sanat, müzik etkinlikleri ve spor etkinlikleri gibi çeşitli aktivitelerle birlikte enerjilerini atmalarında yardımcı olurken, etkinliklerin birçoğunun çocukların motor becerilerini geliştirmelerine ve enerjiyi doğru şekilde yönlendirmelerine yardımcı oluyor.

"Anız yangınları ile mücadele" toplantısı "Anız yangınları ile mücadele" toplantısı

Vatan Özel Eğitim Okulu Okul Müdürü Ahmet Eraslan, ‘‘Bahçede gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler sayesinde öğrencilerimiz, motor becerilerini geliştirirken aynı zamanda doğayla buluşarak rehabilite oluyorlar. Bu çalışmalar, onların hem fiziksel hem de duygusal gelişimlerinde büyük katkı sağlıyor’’ dedi.

Otizmli öğrencilerin uygulama bahçesinde meyve sebze fidelerini toprakla buluşturarak çocukların, doğayla iç içe olduklarını ve motor becerilerini geliştirildiğini söyleyen Psikolojik Danışman Hilal Turan, "Okulumuz eğitim-öğretim faaliyetlerini 19 sınıfta 101 öğrenci ve 45 öğretmen ile eğitimi gerçekleştirmekteyiz. Çocuklarımızın hayata daha da adapte olabilmeleri ve günlük yaşam becerilerini daha da gerçekleştirmeleri için bu noktada gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla uygulama bahçesinde fidan dikme, sulama ve toprak bakımı yapma gibi etkinlikleri gerçekleştirdik. Bu sayede çocuklarımızın günlük yaşam becerilerini gerçekleştirmelerine katkıda bulunarak, özel ihtiyaçlı öğrencilerimiz sabah ailelerinden teslim alınarak servis rehber personelleri tarafından okulumuza güvenli bir şekilde getirilmektedir. Öğretmenlerin iş birliği ve desteğiyle tam zamanında sınıflara kadar ulaşımı sağlanmaktadır’’ diye konuştu.

Kaynak: iha