Program İlçe Kaymakamı Çağlar Partal’ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı.

Program, Besni Servi Erdemoğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi önünden başlayan ve hükümet konağı önünde son bulan Cumhuriyet yürüyüşü ile devam etti.

Buradaki etkinler ise, Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile program başladı.

Kaymakam Çağlar Partal, etkinliğe katılan vatandaşların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Partal şu ifadelere yer verdi, “100. yılını büyük bir gururla kutladığımız Cumhuriyet, milletimizin 100 yıllık mücadelesinin sonunda kazanılmış ve her geçen yıl Türk milletinin sinesinde güçlenerek 100. yılına erişmiştir.

Osmanlı Devleti’nin dağılmasını önlemek ve devleti güçlendirmek için çeşitli fikirler ileri sürülmüş ve denemeler yapılmıştır. Cumhuriyet’e giden yolun ilk taşları meşrutiyet ilanı ile döşenmiştir. Dönemin aydınlarında “cumhuriyetin kurtuluş için en uygun yönetim biçimi olduğu” konusunda fikir birliği oluşmuş ancak o anki toplumsal yapıda bu yönetim anlayışının uygulanabilirliği konusunda genel bir karamsarlık oluşmuştur. Takip eden yıllarda süreklilik arz eden büyük savaşlar ve toplumsal yapının bu yönetim anlayışına uygunluk sağlayamaması nedenleri ile meşruti yönetim 1908’e kadar kesintiye uğramıştır. Dönemin ileri gelen idarecileri devletin devamının millet iradesinin yönetimde hakim olmasıyla sağlanabileceğini açıkça görmüşler ancak adını koyamamışlardır. 1908 yılında aynı istikamette ikinci deneme tekrar meşrutiyet ilanı ile yapılmıştır. Yine savaşlar ve sonunda 1. Dünya Savaşı şartlarında süreç nihayete ermemiştir. Dünya Savaşı sonunda Türk milletinin ve devletinin yok edildiği, artık tarih sahnesinden silindiğinden emin olunduğu zamanlarda Mustafa Kemal milletin 100 yıllık mücadelesinin tarihsel ve toplumsal arka planına hakim şekilde tarih sahnesine çıkarak Kurtuluş Savaşı başlatmıştır. Milli mücadelenin başlamasıyla Cumhuriyet’e giden süreç hızlanmış; savaşın, milletin azim ve kararlılığı ve de Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılmasıyla 100 yıllık mücadele Cumhuriyet ile taçlanmıştır.

Bizler bugün yaklaşık 100 yıllık mücadele sonucunda kazanılan Cumhuriyet’in 100. yılını kutlama gururunu elde etmiş şanslı kişileriz.

Cumhuriyet’e giden Kurtuluş Savaşı’na Besni tüm imkanlarıyla katılmış, gerek Sivas Kongresi ve 1. TBMM’ye gönderdiği temsilci gerekse Antep savunmasına verdiği destekle besnililer tüm imkanlarını, güçlerini vatan uğruna feda etmişlerdir. İşgal yıllarında Besnililer Antep savunmasına aktif olarak katılmışlar ayrıca Besni çarpışmalar sırasında kadınların ve çocukların emanet edildiği güvenilir bir ilçe olmuştur. Meclis milli misakı ilan etmiş ve milletin canıyla kanıyla destanlar yazarak elde ettiği zafer ile bu misakı gerçekleştirmiştir.

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla misakı milli gerçek kılınmış ve bundan sonra da iktisadi misak ilan edilmiştir. Genç Cumhuriyet bu misakla; tarımıyla, sanayisiyle ve ticaretiyle müreffeh bir Türkiye yaratmayı hayal etmiştir. Ne mutlu ki bu iktisadi misak’ın gerçekleştirilmesi mücadelesinde de Besni en ön saflarda yer alabilmiştir. Tarımıyla özellikle de dokuma sanayi alanında çalışkan ve dürüst Besnililer genç Cumhuriyet’in iktisadi güçlenmesi mücadelesine de katılmışlardır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü  Etkinliği Düzenlendi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

100 yıllık Cumhuriyet’in tecrübesi, ilk günkü azim ve kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti Türkiye 100 yılında da yoluna güçlü şekilde devam edecektir.

Başta ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; cumhuriyeti bizlere kazandıran, bu toprakları bizlere vatan yapan ve vatan olarak kalması için gözlerini kırpmadan canlarını ortaya koyan şehitlerimize ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyor,  aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. Yaşasın cumhuriyet!” dedi.

Partalın konuşmasından sonra İlçe milli Eğitim Müdürlüğü ve Besni Gençlik Spor ilçe müdürlüğü tarafından Cumhuriyetin 100 Yılı kapsamında gerçekleşen turnuvalarda dereceye geren sporculara ödülleri verildi.

Merinos Ali Erdemoğlu Fen Lisesi Öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi yapıldı. Halk oyunları gösterisi ve bilsem öğrencilerinin marş ve müzik dinletisi ile program son buldu.

IMG_0149

IMG_0190

IMG_0140

IMG_0383

IMG_0298

IMG_0308

IMG_0408

IMG_0464

IMG_0489

IMG_0516