Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen ve 9 işçinin toprak altında kaldığı İliç maden faciasını araştırmak için kurulan TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Erzincan'da incelemelerde bulunuyor. 

71Cb843A 39D4 432F 9E20 9E53Bb620717
Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi, Adıyaman Milletvekili Doç.Dr.Resul Kurt komisyon heyetiyle birlikte Erzincan Valiliğini ziyaret etti.
Erzincan Valiliği Kriz Merkezinde Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu ile Bürokrat ve bu konuda uzman öğretim üyelerinden İliç Maden Kazası ile ilgili bilgiler aldı.
Milletvekili Kurt; “ Elim maden kazasının tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması için Komisyonumuz çalışmalarına devam etmektedir. 
Öncelikle Erzincan Valimiz Sayın Hamza Aydoğdu ve AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, DSİ ve bu konuda uzman Üniversite Hocalarımızla bir araya geldik, Kriz Merkezinde bilgiler aldıktan sonra maden sahasını inceledik. Toprak altında kalan işçi kardeşimizin aileleriyle görüştük. Çok büyük bir alanda kurulu maden sahasında yüzlerce iş makinesi halen toprak altındaki 5 işçi kardeşimizi çıkarmak için yoğun bir çalışma yapıyor. Bugüne kadar 9 işçiden dördü toprak altından çıkarıldı. Komisyonumuzun en önemli görevlerinden biri de bir daha bu tür bir kazanın olmaması için alınması gereken önlemleri tespit etmektir. 

0B915A06 2Db3 430C 842F 0C694Df00A63
Tüm emekçi kardeşlerimizin huzurunu, iş sağlığını ve güvenliğini sağlayacak sonuçlara ulaşmayı arzu ediyoruz. 
Siyanür liçiyle altın madenciliği diğer madenlerden çok farklı bir maden işletmesidir.
Önemli olan, madenciliği insana, çevreye ve doğaya saygılı şekilde yapabilmektir. Önce İnsan, önce Çevre ve sonra güvenilir madencilik diyoruz. Unutmayalım ki önlemek ödemekten daha ucuz ve daha insancıldır.” Diyerek komisyon çalışmalarını değerlendirdi.

Whatsapp Image 2024 05 08 At 08.26.14

Adıyaman AK Parti İl Başkanı Bulucu istifa etti Adıyaman AK Parti İl Başkanı Bulucu istifa etti

Haber: Besni Güncel Haber Merkezi