AK Parti Adıyaman Milletvekili Avukat Mustafa ALKAYIŞ, Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yaşar ÖZKAN ile birlikte Adıyaman Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Yaşar YİĞİT’i ziyaret ederek burada arı üreticilerinin sorunlarının çözümüne yönelik çeşitli istişarelerde bulundu.

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Yaşar ÖZKAN ile beraber Adıyaman Arı Yetiştiricileri Birliği ‘ne ziyarette bulunan AK Parti Adıyaman Milletvekili Avukat Mustafa ALKAYIŞ, gerçekleştirdiği müzakerede Adıyaman ‘da Arı Yetiştiriciliği Birliği ‘ne kayıtlı arı üreticisi sayısının, geçmiş yıllara nazaran yükseldiğinin ve Hükumetimiz tarafından arı yetiştiricilerine sağlanan kovan, çadır demiri, beslenme şekeri ve keki gibi arı üretim ürünleri sayesinde, Adıyamanlı arıcılara sürekli bir destekleme programının olduğunu ve bu sayede oluşan istihdam neticesinde arı üreticilerimize ve ailelerine gelir kapısı oluşturmuş olup, arıcılara sadece 2022 yılı içerisinde 300 ton beslenme şekeri dağıtımı, 5500 adet kovan dağıtımı, 600 adet çadır demiri yardımında bulunduklarını ve 2022 yılında Türkiye ‘de bir ilk olarak Adıyaman ‘da Bal Tedarik Zirvesi yapılarak üretici ile tüketicinin bir araya getirilip arıcılık faaliyetlerinde ticari ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlanmıştır. Asrın Felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat depremlerinden dolayı zarar gören arı üreticilerimize, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından deprem kısa bir süre sonra 2023 yılı Mayıs ayında 278 ton beslenme şekerini kovan başına 4 kilogram olarak dağıttıklarını, yine Mayıs ayı içerisinde GAP  üzerinden %70 hibe finansmanı ile 2430 arılı kovan dağıtılmıştır. 6 Şubat depremlerinde arıları telef olan arıcılarımıza Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 5230 kovanlık arı dağıtımı sağlamış, ayrıca Kızılay tarafından 22 arıcımıza kişi başı 4809 ₺ nakdi yardım yapılmıştır. İlimizde depremden sonrasında arıcılarımıza 2450 arılı kovan dağıtılmış ayrıca 278 ton beslenme şekeri yardımının verildiğini belirten Milletvekili ALKAYIŞ, açıklamasında özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de arı üreticilerimize her zaman desteklerini sürdüreceklerini söyledi.
 
AK Parti Adıyaman Milletvekili Avukat Mustafa ALKAYIŞ’a bu görüşmede AK Parti Adıyaman İl Başkanı Emrah BULUCU, Merkez İlçe Başkanı Ziya BAŞARAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri eşlik ettiler. Arıcılık faaliyetleri konusunda çiftçilerimizin sorun ve taleplerini dikkatle dinleyip not aldıklarını söyleyen ALKAYIŞ, arıcılık mesleğinin ve bu faaliyetin en önemli ürünü olan balın doğa ve insan hayatında çok büyük bir öneme sahip olduğunu; arıcılık olmazsa hayatın idame ettirilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Milletvekili ALKAYIŞ, arıcılık mesleğini icra eden kardeşlerimizin sorun ve beklentilerini büyük bir dikkatle dinleyip not aldıklarını dile getirerek Hükümet olarak kendilerine her zaman destek olacaklarını ifade etti.

Whatsapp Image 2024 05 09 At 10.15.48

Diyarbakır’da bir avukat, tartıştığı eski eşinin yakınını silahla yaraladı Diyarbakır’da bir avukat, tartıştığı eski eşinin yakınını silahla yaraladı

Whatsapp Image 2024 05 09 At 10.15.48 (2)