KIZILAY HAFTASI


Ali ERDOĞAN

Ali ERDOĞAN

Okunma 03 Kasım 2017, 12:45

İlkokul sıralarında öğrenmiştim, Devlet yönetim şeklinin Mutlakıyet, Meşrutiyet ve Cumhuriyet olduğunu.

Çetin bir mücadeleden sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve 94. yıldönümünü kutladığımız bu Cumhuriyetimizin yıldönümleri ilelebet payidar olsun.

Yukarıda başlık olarak kullandığımız Kızılay Haftası 28 Ekim 'de başlayıp, 4 Kasım'a kadar devam eden günlerde Kızılay Haftası olarak kutlanmaktadır. Osmanlı'dan Cumhuriyetimize miras olarak kalan Kızılay adını ve en büyük desteği Mustafa Kemal Atatürk vermiştir. İkinci olarak destekçisi de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmuştur.

Bakıyoruz yardımlaşmada mevsimler birbirlerine adeta davetiye çıkarıyor. Kışın bahar ayına çıkardığı davetiye ile güneşin denizlerden aldığı buhar, onda oluşan bulutlar, toprağa düşen yağmurlar, güneşin ışığı, ölü toprağa hayat, çıplak ağaçlara can veriyor. Her ikisi de hazinesinde barındırdıkları nebatat ve ürünleri bütün canlılara adeta alın alın diye arz etmekte. Bu ilahi nizam bizlere örnek olmalı ki, nitekim 19. asrın üçüncü çeyreğin sonuna doğru dünyada savaşlar o kadar kızışmış ki, muharebe meydanlarında yaralıların ve ölülerin toplanmasına imkan ve fırsat verilmez hale gelmiştir. Osmanlı hükümeti dahil dünya bundan ızdırap duymaktaydı. 11 Haziran 1868 günü cephede savaşıp yaralanan, ya da hastalanan askerlere yardım ve tedavi adı altında aralarında devlet erkanının da bulunduğu bir cemiyet kurulur. Bir ara cemiyet Hilal-i Ahmer adını alır. Hilal-i Ahmer taraf olduğumuz tüm savaşların cephe gerisinde hizmetlerine devam etmiş, tarihe altın harflerle geçen şeref levhaları olmuştur.

Günümüzde Kızılay savaş, deprem, yangın, sağlık, su baskını ve felaketler sırasında zarar gören insanlara yardım eden bir kurumdur. Yoksullara yardım eder, sağlık tesisleri ve kan hizmetleri ile yurttaşlarının yardımına koşan Kızılay, ülkemizin gurur duyduğu kurumlardan biridir. Günümüzde hemen hemen her kıtaya yardım elini uzatmıştır. Kızılay kara gün dostudur.

Kızılay Besni şubemizin 2017 faaliyetlerini şöyle özetleyebiliriz; dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarının tespit edilerek giderilmesi, Ramazan ayında 432 adet konserve halinde kurban kavurma etlerinin dağıtımı, genel merkezden gönderilen 100 koli gıda paketi şubemiz bütçesinden 50 aileye 2500 TL dağıtımı, Suriyeli Türkmen göçmenlerinden 9 aileye iftar yemeği, şubemize zekat niyetiyle verilen miktarların adabına uygun olarak dağıtımı, 15 Temmuz yıldönümünde toplanan halka lokum ikramı, 38 ilkokul öğrencisine 2000 TL tutarında kırtasiye alımı, ayrıca yönetim kurulu kararıyla 25 öğrenciye burs verilmesi hizmetlerimizin bir kaçıdır.

Kızılay'a vekalet yolu ile kurban kesmekteki amaç, nasıl olsa kurban bayramında yoksul ailelerin evlerine bir nebzede olsa et girebiliyor. Adabına uygun olarak kesilen kurban etlerini kavurma yapıp, 6 ay sonrasında dağıtımı ile bir kez daha dar gelirli ailelerin evlerine et girmesini sağlamaktır. İlçemizde 2017 yılı içinde bugüne kadar 1392 ünite kan bağışı alımı yapılmıştır.

Ayrıca 3 Kasım Cuma günü Toplum Sağlığı Merkezinde salonunda İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Lisesi öncülüğünde Kızılay Haftası kutlanacaktır.Tüm halkımız davetlidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.