Vatandaş Hizmet Bekliyor

Toplumun değişik kesimleri ile Besni’nin sorunları ve Besni’deki eksiklikler üzerine yaptığımız röportajda, vatandaşlarımızdan çarpıcı açıklamalar geldi.

Vatandaş Hizmet Bekliyor
19 Eylül 2011 Pazartesi 12:57

İlçedeki işsizlik sorunu başta olmak üzere, eğitim,  sosyal, sportif, kültürel ve ekonomik alandaki eksikliklere değinen Besnili vatandaşlar bu eksikliklerin bir an önce giderilmesini bekliyor.

Besni Küçük Sanayi Sitesi Başkanı

Hacı Arslan;

Bana göre Besni’nin en önemli sorunu Besni Organize Sanayi Bölgesi’nin tamamlanmaması.

OSBcilen tamamlanmalı ve sanayicinin bölgeye yatırım yapmasının sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra Besni Sanayi Sitemizde eksikliğini hissettiğimiz idari binamız, sosyal alan ve birde cami sorunumuz var.

Yollarımızın bir an önce düzeltilmesi lazım. Işıklandırma ve kilit taşı çalışması yapılan Merinos Kavşağı yaklaşık 45 gündür tamamlanamadı. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle bozulan yollar bir an önce tamamlanmalı. Sanayi Sitemizin bulunduğu ve hastane inşaatının da tamamlanması sonrası trafik yoğunluğunun artacağı Besni-Üçgöz yol ayrımına kavşak yapılmasını talep etmekteyiz. Terbizek-Besni ve Besni- Gölbaşı karayollarının da zaman geçmeden tamamlanması lazım.

Besni Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesi için çalışmaların tamamlanarak bir an önce hayata geçirilmesi Besni’ye prestij kazandıracağı gibi ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda ciddi katkıları olacaktır. Her geçen zaman Besni’nin ve Besnililerin aleyhine işlemektedir.

Besni Spor Kulüp Başkanı

Mehmet Fidan;

Sporun içerisinde ve kulüp başkanlığı yapan birisi olduğum için öncelikli eleştirim Besni sporuna gereken desteğin verilmediği eleştirisi olacaktır. Her yıl kıt imkanlarla büyük sıkıntılar çekerek amatör kümede mücadele etmekteyiz. Ekonomik durum iyi olmayınca başarıda olmuyor. Bu nedenle idareci, yönetici ve siyasetçilerimizden bu konuda destek bekliyoruz.

Acilen kulübe ait çok amaçlı bir binaya ve sportif alanlara ihtiyacımız var. Bunlar sağlandığı zaman ekonomik koşullarda da destek sağlanırsa Besni Spor geçmiş yıllarda olduğu gibi profesyonel ligdeki yerini alacaktır. Yani futbolda özlenen başarı yakalanacaktır.

Dünyaca ünlü Besni üzümüne ve kalitesiyle pazarlarda kendine daima yer bulan Besni Fıstığına yeterince sahip çıkmıyoruz.

Bu ürünlerimiz için paketleme tesisi kurulmalı ve Pazar payları artırılmalıdır.Yani bir marka haline getirilmeliler.

Önemli konulardan biride Pınarbaşı deresinin ıslahı. Özellikle Çevre yolu ve Eski Besni Ören yeri mevkiinde dereden gelen kokular hiç te hoş olmuyor. Bir an önce çözüm bulunması lazım.

Mali Müşavir

Bozan Engin;

İlçemizde işsizlik had safhada, ciddi bir sorun olmakla beraber. Çözümü için ciddi adımlar atıldığını düşünmüyorum. Bu sorunun ortadan kaldırılması için Organize Sanayi Bölgemize sanayicilerin yatırım yapması sağlanmalıdır.

En önemli sorunlardan bir tanesi de bence trafik ve park sorunudur.

Diğer bir sorun ise, çok amaçlı kullanılabilecek bir toplantı ve konferans salonumuzun olmayışıdır.

Ebru Karadayı İnşaat Mühendisi

Aslında Besni’nin değil de Besni’nin yapısı ile ilgili Güney Doğu’da kalkınma ile ilgili problem var. Besni’nin gelişimi seçimlerden sonra geriye doğru gitmeye başladı.

Yenikent’teki yol birkaç aydan beri hala bitirilemedi. Geçen yaz ve bu yaz su sorunları yaşadık. Bu sorunların önüne geçilmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.

Besni’de işsizlik sorunu var. İlçede Organize Sanayi Bölgesi olmasına rağmen sadece birkaç işletme var. Buraya yatırım olsa işsizlik oranı büyük bir ölçüde çözülür.

Eğitim düzeyini ilköğretim seviyesinde yüksek buluyorum, lise düzeyine gelince ise düşük bir seviyede. İlçede sosyal aktivite adına hiçbir şey yok. Ailemle, çocuklarımla gidebileceğim bir mekan, sinema vs. gibi mekanlar yok.

Eczacı Teknikeri Ali Candır

Besni’de görmek istediğimiz hizmet ve projeler ailece gidip rahatlıkla oturabileceğimiz yerler olsun istiyorum. Sinema ve piknik yerleri olabilir. İlçemizde işsizlik hat safhada. Bu sorunun bir an önce yetkililer tarafından çözülmesi gerekmektedir.

İnşaat Malzemeleri Satıcısı

Şıh İşitmen

Besni’de görmek istediğimiz hizmet ve projelerin başında öncelikle su ve yol sorununun gelmekte. Bu sorunlar bir an önce çözüme kavuşturulmalı. 

Diğer bir sorun ise, sosyal ve kültürel alanların eksikliği. Ailemizle gidip oturabileceğimiz, eğlenebileceğimiz bir mekan yok. İlçemizde bir sinema olmaması ise büyük eksiklik.

İnşaat Malzemeleri Satıcısı

Mehmet Yıldız

Besni’de görmek istediğimiz hizmet ve projeler elbette ki var. Büyük şehirlerin nasıl geliştiklerini görüyoruz. Orada olan gelişmeler ilçemizde de olabilir.

Şu andaki yerel idareci ve yöneticiler beklentilerimizi karşılıyorlar zaten.

İlçemizde elbetteki sorunlar var. Sorunlar ve yenilikler bitmez. Yetkililerin ellerinden geleni yapmaları lazım. Gördüğüm en büyük sorun Yenikent’te yapılan yollar. Burada yapılan yol çalışmasının şimdiye kadar bitmesi gerekiyordu ama çalışmalar üç kişi ile devam ediyor. Herkes şikayetçi. Kısa bir süre içerisinde bitirileceği söyleniyordu. Böyle giderse ben o yolun biteceğini düşünmüyorum.

Gurbetçi

Osman Sandal,

Bana göre Besni’nin en büyük sorunu her şeyden önce yollar ve trafik. Özellikle Sugözü yolunun bir an önce yetkililer tarafından yapılmasıdır. Yolun bozuk olması orası için büyük bir eksiklik. Artı belediye Sugözü mesire alanına daha da canlılık katabilir. Mesela büyük çöp bidonları ve bank koyabilir.

Diğer bir sorun ise yol sorunu. Yenikent Merinos Kavşağında yapılan düzenlemeler bir an önce bitirilmelidir. Bu durum Yenikent’e ve Besnimize  hiç yakışmıyor. Ben yaklaşık olarak 40 gündür Besni’deyim. Oradaki çalışmalarda 40 gün boyunca bir ilerleme göremedim.

Besni’de gençlerin ve ailelerin gidebileceği sosyal ve kültürel alanlar yok. Bunlar olursa ilçemizde hem canlılık olur, hem de iş istihdam alanları olur.

Besni’deki esnafın ve halkın öğrenciye bakış açısı çok farklı. Evini kiraya vermek isteyen bir vatandaş kiracının öğrenci olduğunu duyunca hemen vazgeçiyor. Sanki öğrenci evini yıkıp götürecek. Bence bunlar çok büyük bir eksiklik.

Belediye geçen seneye oranla hiçbir şey yapmamış. Özellikle parklarda hiçbir değişiklik göremedim. Mesela şehir merkezinde bulunan Çay Bahçesi. Oranın yapım çalışmasının zamanlaması çok yanlış. Merkezde insanların oturabilecek bir yeri vardı, orası da değişik bir park haline dönüştürmek için yıkıldı. Şuanda çalışmaları devam ediyor. Bana göre önceki hali daha güzeldi. En azından oturulacak gölgelik yerler vardı. Ağaçlandırma da azaldı. Son olarak Pazar günleri eski sanayi yerine kurulan Pazar yeri konusunda belediye daha disiplinli ve temiz davranmalıdır.

İnşaat Mühendisi;

Battal Oral

Siyasilerimiz daha önce 2010 yılında Besni’ye Mimarlık Fakültesi yapılacağını söylediler. Yanılmıyorsam bir takım sıkıntılar var. Bu sıkıntılar aşılmalı ve ilçemizde bir fakültenin yapılmasını istiyoruz.

Diğer bir sorun ise, yol ve su sıkıntısı. Su problemin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Yollarımızın temiz olması gerekiyor. Bu yaz çok sıkıntı yaşadık. Özellikle Yenikent’te düzenlenen kavşağın yapım çalışmasında. Bana göre karayolları hem zamanlama hatası yaptı hem de çok yavaş çalışmaktalar.

İşsizlik önemli sorunların başında yer almakta. OSB’ de tam anlamıyla bir canlanma olmadı. Bu konuda gerekli girişimlerin yapılmadığını düşünüyorum. Besni’ye yatırım yapacak sanayici ve iş adamlarına her türlü kolaylık gösterilmeli ve yatırım yapması sağlanmalı. İlçemizde büyük oranda istihdam sağlayan tek firma olan BETAŞ’ın çalışan sayısı 2005-2006 yıllarında 600 iken, bu gün 200e düşmüş. Bu içler acısı bir durum. İlçemiz yatırımcıya cazip hale getirilmeli. Bir an önce OSB’de alt yapı çalışmalarının tamamlanmalı. Siyasetçilerimizin, idareci ve yöneticilerimizin hatta sivil toplum örgütlerimizin Besni’yi canlı hala getirebilmek için bir takım çalışmalar yapması gerekiyor. ,

Okumak için ilçemize gelen öğrencilerin barınma sorunu da önemli sorunların başında gelmekte. Esnafımızın ve ev sahiplerinin öğrencilere daha sıcak bakması gerekmekte örneğin Öğrenciler ev bulmakta zorlanıyor..  

Lokanta İşletmecisi

Necmettin Ocakcı

Öncelikle Merinos kavşağındaki yol çalışmalarının bir an önce bitirilmesi gerekmekte. Çünkü yoldan yükselen toz bulutları çevre sakinlerini canından bezdirmiş durumda. Yoldan geçen araç sahipleri de bozuk yol nedeniyle araçlarında ciddi arızalar oluştuğunu söylüyorlar.  

Besni’deki en önemli sorunlardan birisi de ailelerin eğleneceği, zaman geçireceği sosoyal alanların olmayışı.

İnternet Kafe İşletmecisi

Reşit Esen,

İlçemiz bir çok yönden güzel bir yerleşim merkezi. Ama eksiklikleri de var. Örneğin Besni’de ailece gidilecek yerler yok. Sosyal aktiviteler yok. Mesela ilçemize bir lunapark yapılabilir. Gaziantep’te bulunan Sanko Park gibi güzel bir iş merkezi yapılabilir.

Su Gözü mesire alanın kıymetini bilmiyoruz. Buraya G.Antep, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya gibi illerden gelen vatandaşlarımız var. Ancak buranın yol ve temizlik sorunu var.

İlçemizde ciddi anlamda işsizlik sorunu var. Yetkililer bir an önce buna çözüm bulmalı. Böyle devam ederse gençlerimizin hepsini kaybederiz diye düşünüyorum. Gençlerimiz iş bulmak ve çalışmak için başka şehirlere, turizm bölgelerine ve yurt dışına gidiyorlar. Burada iş ve istihdam sağlansa gençlerimiz inanın oralara akın etmez. Gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.

Diğer bir sorun ise Yenikent yolu. Bu yolun neden bu kadar geciktiğini anlamıyorum. Yaklaşık 1 aydır çalışma yok. Yol sanki kendi kaderine terk edilmiş durumda. Yoldan kalkan toz bulutlarından dolayı kim bilir kaç vatandaşımızın sağlığı bozuluyor. Yetkililerden bir an önce yolun tamamlanmasını rica ediyorum.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.