Köşe Taşları Oturmalı

Besni Eğitim Bayramı toplantısında “Köşe taşları oturmalı” kararı çıktı. Bayramın genel taslağı ve tarihinin sabit hale gelmesi gerektiği vurgulandı.

Köşe Taşları Oturmalı
10 Ekim 2011 Pazartesi 11:44

21-22 ve 23 Ekim tarihlerinde kutlanacak Besni Eğitim Bayramı hazırlık toplantısı Kaymakam Gürkan Demirkale başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya Besni Belediye Başkanı Fahri Serter, BEV Başkanı Mehmet Kaban, Prof. Dr. Mustafa Altıntaş, Adana Besnililer Dernek Başkanı Av. Neşet Aytekin, Mersin Besnililer Dernek Başkanı Halil Ayneci, sivil toplum örgütü ve kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantıda daha önce hazırlanan taslak program gözden geçirildi ve detayları tartışıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe kaymakamı Gürkan Demirkale, “Bayramı ayakları yere basar hale getirmeli ve bayramı ileriye taşıyacak kararlar almalıyız. Vatandaşın bayrama katılımının sağlanması öncelikli sorunların başında gelmekte. Bayrama Besni Belediyesi ev sahipliği yapmalı, kaymakamlık ta desteklemeli,” dedi.

Taslak program hakkında bilgiler veren Besni Belediye Başkanı Fahri Serter ise, “Bu yıl etkinlikler Uzay Çatı altında yapılacak. Çok geniş kapsamlı bir etkinlik olmayacak. Etkinliklerin özellikle eğlence ve konser kısmını şehitlerimiz ve terör olayları nedeniyle iptal ettik”, dedi.

Eğitimli insanlarla ülkenin daha çabuk kalkınacağını ifade eden BEV başkanı Mehmet Kaban ise, Amaçlarının Besni’nin eğitimine katkı sağlayarak, Besni’nin marka olması ve kalkınmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Besni’de yaşayan hemşerilerimizin bayrama daha fazla katkı sağlaması ve katılması gerektiğini de vurgulayan Kaban, bu amaçla Besni’de esnafı ve vatandaşları tek tek ziyaret edeceğiz, dedi.

Adana Besnililer Dernek Başkanı Neşet Aytekin ise, eğitimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, bayrama daha fazla katkı yapılması ve bayramın daha iyi tanıtılması gerektiğini ifade etti.

Bayrama bir bakanı bile getiremediklerini belirten Aytekin, “Mutlaka üst düzeyde bir devlet ve hükümet adamının bayramı getirilmesi gerekir,” dedi.

BEV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Altıntaş ise, bayram kutlanma takviminin belirgin olması gerektiğini ve bu tarih kültür bakanlığının takvimine girmeli, dedi.

Bu bayramın belediye tüzel kişiliğinin bayramı olduğunu vurgulayan Altıntaş,”Bayramın genel çerçevesi ve organizasyonu belediye tarafından yapılmalıdır. Ev sahibi belediye olmalı, kaymakamlık destek vermeli, BEV ise lojistik destek vermeli. Üniversite dolayısıyla Besni MYO’nun da aktif bir şekilde bayrama dahil olması gerekmekte. Özellikle kültürel etkinlikler noktasında destek verebilirler. Bunun yanı sıra ilçedeki sivil toplum örgütleri ve sendikalar görev alması gerekmekte. Belde belediye başkanlıklarını da işin içine dahil edip ve düzenlenen etkinlikleri oradaki vatandaşlarımıza da götürmeliyiz, dedi.

Altıntaş ayrıca, Belde ve köy okullarımızdaki eksiklikleri bayram öncesinde tespit edip, etkinlikler esnasında bu eksiklileri gözler önüne sererek okullarımıza ve eğitime katkı verebiliriz. Bu katkılar bayrama katılan işadamları, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımız tarafından sağlanabilir,”  dedi.

BEV üyesi Asım Öcal ise, toplantının ve programın tartışılması noktasında geç kalındığını belirterek, bayram etkinliklerine ilçeler arası düzenlenecek folklor yarışmasının da dahil edilebileceğini böylece Hem etkinlikleri renklenmiş olacak hem de bayramın ülke genelinde tanıtımı yapılmış olacak dedi.

Besni MYO Müdürü, İ.Halil Tuğluk ise, Bayram hazırlıklarının bir sekretarya üzerinden yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

Bayrama, eğitim manasında destekler verebileceklerini de belirten Tuğluk, “Örneğin bir sempozyum düzenleyebiliriz ancak bunlar 1 yıl önceden planlanmalı. Sayın rektörümüz ve bizler her türlü desteği vermeye hazırız,” dedi.

Gazetemiz imtiyaz sahibi E.Soydan Doğru ise, bayramın tüm kesimlere ulaşması için Besni içindeki ve dışarıdaki Besnili vakıf, dernek, sivil toplum örgütü ve sendikal örgütlerin bayram etkinlikler içinde bizzat yer alması ve onlara sorumluluk verilmesi gerektiğini vurguladı.

Vatandaşın bayram etkinliklerine katılımının artırılması noktasında ise, okullar arası bilgi yarışması, kültürel yarışma ve sportif yarışmaların düzenlenebileceğini belirten Doğru, böylelikle etkinliklere bir şekilde zoraki gitmek zorunda kalan öğrencilerin ve öğretmenlerin hatta öğrenci velilerinin bayrama yarışmalarına büyük heyecan ve zevkle katılacaklarını,” ifade etti.

Gazetemiz yazarı İsmet Nergiz  ise,”Hazırlıklara yıl içerisinde çok daha önceden başlamalı. Ayrıca ne yapıp ne edip bayramın ismini ülke genelinde duyurmalıyız. Katılımı artırmalı ve tüm Besnililer olarak sahiplenmeliyiz,” dedi.

Kızılay Derneği Şube Başkanı Ali Erdoğan ise, “Bu toplantıda bayramı daha önceki yıllara oranla daha iyi anlamış ve idrak etmiş görüyorum. Ve bundan sonraki süreçte daha iyi olacağını düşünüyorum.,” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi. Toplantıda ayrıca bayramın sona ermesinden 1 ay sonra gözden geçirme toplantısı yapılması kararı alındı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.