Erdoğan, “Besni’nin Su Sorununu Çetintepe Çözecek”

Besni’nin en önemli sorunlarının başında gelen su sorununun, proje çalışmaları tamamlanmak üzere olan Çetintepe Barajı ile çözüleceğini dile getiren Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, konu ile ilgili Besni Belediyesi ile görüşeceklerini ifade etti.

Erdoğan, “Besni’nin Su Sorununu Çetintepe Çözecek”
03 Ekim 2011 Pazartesi 11:12

Belediye Meclis Üyesi Fatih Baba ve İl Genel Meclis Üyesi Seyda Ciner ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan bir dizi açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN, “SU SORUNU İÇİN BELEDİYE YARDIMCI OLMAMIZ LAZIM”

Besni’nin en önemli sorunlarının başında gelen içme suyu sorunu ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Bu konuda Belediyeye yardımcı olmamız lazım, hem yeni çalışmalar, hem de yeni projeler anlamında düşünmemiz lazım. Bunu biz bir görev olarak kabul ettik, dedi.

Bunun içinde Projesi tamamlanmak üzere olan Çetintepe Barajı’ndan Besni’ye su tahsisi yapılmasını planladıklarını dile getiren Erdoğan şu ifadelere yer verdi, “Şuanda Çetintepe barajının projesi bitmek üzere. Barajdan Gaziantep’e içme suyu gidecek. Amacımız Besni’ye de buradan su tahsisi yapmak, çünkü Besni bu konuda oldukça sıkıntılı. Erkenek su hattından yaklaşık 30 seneden beri su almaktayız. Ancak buradan iki ilçe, iki belde ve 20’ye yakın köyümüz su alıyor. Zaman içinde hem nüfusun artması, hem de suyun yetersizliği gündeme geldi. Ben Gölbaşı Belediyemizle de görüştüm. Gölbaşı Belediyesi kısmi olarak yaptığı sondajlarla içme suyu problemini çözmüş gibi ama Besni’de ne yazık ki bu sıkıntı devam ediyor. Su yetersiz olduğu gibi yeni bir tahsis almamızda oldukça zor. Çünkü herkes kendi su kaynağını kendi bölgesi için düşünüyor. Başka bir yere vermek istemiyor. Diğer bir su kaynağımız ise Su Gözü’nden gelen su. Burada da hem terfi noktasında hem elektrik ücretleri konusunda sıkıntılar var. Belediyemizin imkanları da kısıtlı bunun üstesinden gelemediği için Biz hem Besni halkına hem Besni Belediyesine,  içme suyu ile ilgili yardımcı olmamız gerekir dedik.

Dolayısıyla Çetintepe barajından Gaziantep’e gidecek olan içme suyu projesi var onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürümüz ve Devlet Su İşleri Genel Müdürümüz ile görüştüm. Böyle bir sıkıntımız var ne yapalım diye. Olaya olumlu yaklaşıyorlar. Besni Belediyesi bize mevcut durumun yani suyun yetersizlik oranını, terfiden dolayı verilen elektrik parası ve belediyenin bunu karşılamakta sıkıntılarını ifade eden bir talepte müracaat etsin, teknik anlamda bir sıkıntı olmazsa biz de gerekeni yaparız dediler.

Bu görüşmelerin ardından bizde Besni Belediyesini ziyaret edeceğiz. Belediyeden bu noktada ki talep yazılarını yazmalarını işin hem Maraş Bölge hem de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nezdinde takip ederek teknik anlamda bir sıkıntı çıkmaz ise bu sorunu çözmek için gayret edeceğiz,” dedi.

FAKÜLTE İLE İLGİLİ BİR SIKINTI YOK

Geçen hafta Adıyaman Üniversitesi rektörünü ziyaret etmiştim. Fakülte ile ilgili herhangi bir problemimiz olmadığını söyledi. Rektör Bey, Kahta’da yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını söylüyor. Geçtiğimiz hafta,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü genel müdürü ile görüşmüştüm. İki tane mühendis arkadaşımızı görevlendirmişler. Zemin etüdü için Besni’ye geldiler. Çalışmalarını yapıp gittiler. Bu çalışmanın ardından Mühendis arkadaşlarla tekrar görüştüm, dosya üzerinde çalışıyoruz. bitirir bitirmez hemen Besni’ye göndereceğiz, dediler.

Bu çalışmalarla birlikte Besni Belediyesi eksiklikleri tamamladıktan sonra bir askı süresi olacak. O anlamda belediyenin çalışmaları gündeme gelecek,” dedi.

YOLLARIMIZIN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Terbizek yol ayrımının ihalesi yapıldı başlıyor. Terbizek yol ayrımından Besni’ye kadar olan bölümün proje çalışmasına başladık. Projesi biten yerlerin ihalesini yaptırdık. Bu yatırım programında olmayan bir yol. Geçen sene kısmen çalıştılar. Tekrar ikinci bir ihale ile bu sene biraz daha çalışarak orayı bitirecekler. Ağ dere üzerindeki Tilek köyünün alt tarafından Besni’ye kadar olan köprünün projesi bitmek üzere. İnşallah Aralık ayı gibi bu kalan kısmında ihalesini yaptırıyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimiz bu bölgedeki çalışmanın başlayıp bitme aşamasına gelmesidir. Bunun yanında diğer köprü ve kalan kısmın çalışmasını tamamlarsak seneye de üst yapı ile ilgili çalışmamızda bir netice almış oluruz. Besni’den Gaziantep il sınırına kadar olan bölümünde proje ihalesini yaptırdık. Çalışmalar devam ediyor. Ayrıca bu ihale devlet planlama teşkilatı yatırım programında olan bir çalışma. Burayı daha rahat yapacağız ama 400 günlük projenin bitirilmesi lazım.

MERİNOS KAVŞAĞI YOL ÇALIŞMALARI EN KISA SÜREDE BİTİRİLECEK

Merinos Kavşağı yol çalışmaları devam ediyor. Ramazan ayının girmesiyle birlikte çalışmalar gecikti. Bunun üzerine müteahhit firma ve Elazığ Bölge müdürümüz ile görüştüm, çalışmaları hızlandırdılar. Önümüzdeki günlerde yol kullanıma açılacak. Zaten geçen hafta perşembeden itibaren kilit taşı döşemeye başladılar. Bu çalışmalar bittikten sonra Sinyalizasyon Sistemi takılacak. Şehir girişlerinde bizde seyahat ettiğimizde görüyoruz. Şehir girişinde asfalttan kilitli parkeye gittiğiniz zaman otomatik olarak yavaşlıyorsun. Bu da yolcuların hem trafik güvenliğini hem de kazaların daha da azaltılması için önemli olacaktır. İnşallah Sinyalizasyon Sistemi ile trafik akışının daha rahat olduğu bir ortama kavuşmuş olacağız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.