Besni’de Fakülte Ya da Fakültelere Talibiz

Besni’de Mehmet Erdemoğlu Mimarlık Fakültesi ve Besni Meslek Yüksek Okulu Tek Yerleşkede birleşiyor.

Besni’de Fakülte Ya da Fakültelere Talibiz
Güncel Ajans
Güncel Ajans
20 Şubat 2021 Cumartesi 16:54

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Adıyaman Üniversitesi Besni Yerleşkesi ve Besni Meslek Yüksekokulu'nun (Besni MYO) durumunu görüşmek üzere Gaziantep'te bulunan Erdemoğlu Holding'i ziyaret ederek, Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ve Merinos A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erdemoğlu ile toplantıda bir araya geldi.
2005 Yılında “Adıyaman’a Üniversite Besni’ye Fakülte” sloganıyla yola çıkan Besnili STK’lar ve siyasi Partiler, Adıyaman’da çeşitli ziyaretler gerçekleştirmiş ve 2006 Yılında Adıyaman Üniversitesi’nin kurulmasında önemli rol oynamışlardı.

Besnililer de doğal olarak fakülteyi hak ettiklerini düşünerek Besni’ye fakülte kurulması için ısrarlı takiplerini sürdürdüler. 2018 Yılına kadar bu amacına ulaşamayan Besnililer Besni Mimarlık Fakültesi’nin kurulmasının ardından aktif bir fakülteye kavuşacaklarını düşünerek büyük bir sevinç yaşamışlardı. Ancak Erdemoğlu Ailesi’nin fakülte için bütün koşulları oluşturmalarına rağmen maalesef bu güne kadar fakülte noktasında önemli bir yol kat edilemedi.

BESNİ’NİN VİZYONUNA UYGUN FAKÜLTE YA DA FAKÜLTELERE TALİBİZ

Eğitime büyük önem veren ve fakültenin kurulması noktasında her türlü maddi ve manevi desteği veren Erdemoğlu Ailesi gibi büyük bir hayırsevere sahip Besni fazlasıyla fakülte ve fakülteleri hak ediyor.

MİMARLIK FAKÜLTESİ VE BESNİ MYO TEK YERLEŞKEDE BİRLEŞİYOR

Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda taraflar başta Mimarlık Fakültesi ve Besni MYO'nun Fakülte binasına taşınması konuları olmak üzere birçok konuyu masaya yatırdı.

Toplantıda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cumhur Kırılmış, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Manaf Manaflı, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Evin ve Fakülte Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seval Uyanık ile Üniversite akademik ve  idari çalışanları yer aldı.

Rektör Yardımcısı Kırılmış, tarafından Üniversitede yürütülen çalışmalar ve hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili bir sunum yapıldı.

Sunumun ardından, Besni MYO ile Mimarlık Fakültesinin aynı kampüste birleştirilerek fiziki ortamın eksiksiz bir hale getirilmesi konusunda hemfikir olan taraflar, eğitim çıtasını en yukarıya çıkarmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

Toplantıda mevcut yerleşkenin isminin, "Adıyaman Üniversitesi Besni Mehmet Erdemoğlu Yerleşkesi" olarak değiştirilmesi konusu da gündeme alındı ve bu konunun ivedilikle Üniversite senatosuna sunulması kararlaştırıldı. Ayrıca, yerleşkede 1500 metrekarelik bir atölyenin ve akademisyenler için 26 adet lojmanın yapılması, yapılacak olan protokol ile de burada kalacak akademisyenlerden kira alınmaması taraflarca kabul edildi.

Toplantı sonunda mevcut yerleşkedeki fakültelere ait bölümlerin aynen devam edeceği ve yeni bölümlerin açılması için çalışmaların hızlanacağı bildirildi.

Verimli geçen toplantı sonrası konuyla ilgili bir açıklama yapan Rektör Turgut, Besni'nin Adıyaman Üniversitesi için önemli olduğuna vurgu yaparak, "Erdemoğlu Holding'in değerli Başkanı Sayın İbrahim Erdemoğlu ve Merinos A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Erdemoğlu'na bu toplantı vesilesiyle Besni'de yaptıkları ve yapacakları yatırımlar için de şahsım ve Üniversitem adına tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

KAYMAKAM DEMİR, “ İLÇEMİZ FAKÜLTE ANLAMINDA ÖDÜLLENDİRİLMELİ”

Toplantının ardından görüşlerini sorduğumuz Besni Kaymakamı Nazlı Demir ise, “Besni eğitime büyük önem veren ve büyük yatırım yapan bir ilçemiz. Türkiye'ye örnek olan ve dünyanın tek eğitim bayramını kutlayan bir ilçemiz.  En büyük avantajı ise, Erdemoğlu Ailesi gibi birçok hayırsevere sahip olmasıdır. Hayırseverlerimiz tarafından Besni'ye sayısız eserler kazandırılmış. Bu anlamda ilçemiz ödüllendirilmeli ve Besni’ye yakışır vizyonuna uygun fakülteler kurulmalı diye düşünüyorum.

Mimarlık Fakültesi olmayacaksa, “Uygulama Bilimler Fakültesi” , Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Adıyaman’da bulunmayan Hukuk Fakültesi seçeneklerden bazıları olabilir” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.