Arslan; “Soruşturma Geçiren Belediye Başkanı Görevden Alınmalıdır”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Besni İlçe Başkanı Hamdi Arslan, Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ile ilgili itham ve iddiaların yenilir yutulur cinsten iddialar olmadığını ve bu nedenle Belediye Başkanı İbrahim Öztürk’ün soruşturmanın selameti açısından görevden el çektirilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan; “Soruşturma Geçiren Belediye Başkanı Görevden Alınmalıdır”
arif
arif
30 Ağustos 2018 Perşembe 14:21

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Başkan Arslan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Değerli Besnili hemşerilerimizin ve kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere, 8 Mart 2018 günü yaptığımız açıklamada ilçemizin belediyecilik anlamında hizmet alamadığını, bir şeylerin ters gittiğini, yöneticilerimizin halkı düşünerek hizmet üretmesi gerekirken kişisel servet peşinde koştuklarını ve beytülmalı şahsi mala evirdiklerini ifade etmiştik.

O tarihte bu düşüncelerimiz, edindiğimiz kişisel bilgi ve belgelerden yola çıkılarak kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yapılmıştır. Ancak geçen günlerde Besni Güncel Gazetesi’nde çıkan bir haber üzerine yaptığımız kısa bir araştırma neticesinde durumun bildiğimiz ve tahmin ettiğimizin de ötesinde olduğunu göstermiştir.

Danıştay Birinci Daire 2017/1849E. ve 2018/506K. sayılı kararını incelediğimizde Belediye Başkanı ve haklarında soruşturma izni verilen bazı şahısların çok vahim suçlamalarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Danıştay ve Adıyaman İdare Mahkemesinin verdiği soruşturma izninden anlaşılan karar özetle şöyledir:

1) Başkan İbrahim Öztürk seçilmeden önce yaptığı işleri seçildikten sonra sonlandırdığı izlenimi verdiği halde, bu işlerine siyaset ve iş ilişkisi içinde bulunduğu kişi, akraba  ve şirketler aracılığıyla kendi varlığını gizleyerek devam ettirdiği ,

2-  Bu kişiler ve/veya şirketler aracılığıyla gerçekleştirilen inşaat işlerinin Besni Belediyesi yetki alanı içinde yürütülmesi, yapılan inşaat işlerinde imar mevzuatına ciddi aykırılıklar olmasına karşın Besni Belediyesi tarafından zamanında ve eksiksiz olarak gerekli yasal işlemlerin yapılmaması ve/veya yaptırılmaması, hatta gerçeğe aykırı belge düzenlenerek diğer yetkili mercilerin yanıltılması,

3) Başkanın ve yakın çevresinin ekonomik durumlarına uygun olmayacak şekilde ciddi miktarda gayrimenkul edinilmesi iddiaları,

4) Besni Belediyesi’nin bazı taşınmazlardaki hissesinin satışında ve/veya ihalesinde mevzuata aykırı, Belediye Başkanının işbirliği içinde olduğu kişiler/firmalar lehine usulsüz işlemler yapılarak Belediyenin zararına sebebiyet verilmesi,

Gibi daha birçok suçlama vardır. Soruşturmanın selameti açısından ilgililerin derhal görevden el çektirilmesi gerekir. Yetkililerin bu duruma el koymaları gerekir.

Besni bu yöneticileri hak etmiyor. Besni halkımızın adına Gümüş Deresinin takipçisi olacağız ve bu işlerin peşini bırakmayacağız" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.