T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve bölgedeki ajanslarla iş birliği içerisinde yürütülen “Mezopotamya Sonuç Odaklı Program (SOP)” kapsamında, bölgenin kültürel mirasını, tarihi ve turistik değerlerini uluslararası arenada tanıtmak amacıyla 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen “ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarı”na Dicle, İpekyolu ve Karacadağ Kalkınma Ajansları ile birlikte katılım sağlandı.

Her yıl mart ayında Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen ITB Berlin, bu yıl "Seyahat ve Turizmde Dönüşüme Birlikte Öncülük Edin" temasıyla kapılarını açtı. Fuarda 17 farklı alanda düzenlenen oturumlarla sürdürülebilirlik, iklimin korunması ve sosyal adalet için küresel turizmde neler yapılabileceği değerlendirilerek, iklim değişikliği, yapay zekanın etkisi, kalifiye eleman sıkıntısının devam etmesi ve Covid-19 sağlık krizinin turizme etkileri gibi zorluklar konuşuldu.

Bir gencin ölümüne ilişkin 2 kardeş tutuklandı Bir gencin ölümüne ilişkin 2 kardeş tutuklandı

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan ve 170 ülkeden 5 bin 500’ü aşkın profesyonelin katılımıyla gerçekleşen fuarda, ülkemizin ilk bölgesel turizm destinasyon markası olan “MEZOPOTAMYA” çatısı altında, GAP bölgesinde yer alan tarih, kültür, gastronomi ve doğa turizmini içeren destinasyonlar tanıtıldı.

Fuar kapsamında düzenlenen B2B görüşmelerinde, GAP İdaresi ve Bölge Kalkınma Ajanslarınca ticari faaliyetlerin geliştirilmesi amacıyla dünyanın farklı ülkelerinden sektör profesyonelleri ile iş birliği imkanlarını değerlendirildi.