Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Yeniden Refah Partisi (YRP) arasında gerçekleşen müzakereler, iki partinin 31 Mart'taki yerel seçimlerde iş birliği yapmaları konusunda uzlaşma sağlayamadı.

YRP lideri Fatih Erbakan, bugün yaptığı açıklamada, "Bu seçimde milletimiz ve teşkilatlarımız bir ittifakın içinde yer almamızı istemiyor" dedi.

Erbakan'ın ifadelerine göre, YRP İstanbul, İzmir ve Ankara'da kendi adaylarını çıkaracak. Parti lideri, bu kararın parti teşkilatının yüzde 95'i tarafından desteklendiğini vurguladı. YRP, 31 Mart'taki yerel seçimlere kendi adaylarıyla katılacak ve bu seçimi, 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerindeki seçimlerde olduğu gibi bir "beka seçimi" olarak görmüyor.

Erbakan, AK Parti ile yapılan ittifakın sonlandığına dair, "Ortaya koyduğumuz mutabakat metni ile ilgili herhangi bir olumlu gelişme olmamıştır; hatta tam tersine mutabakat metninde yazanların tersi ortaya konulmuş ve tersine icraatlar yapılmıştır" açıklamasını yaparak, bu yöndeki endişelerini dile getirdi.

Milletvekili Alkayış: ‘’Adıyaman’ımızın Sesini Her Kulvarda Haykırmaya Devam Edeceğiz’’ Milletvekili Alkayış: ‘’Adıyaman’ımızın Sesini Her Kulvarda Haykırmaya Devam Edeceğiz’’

Seçimlere ilişkin bir beka meselesi olarak bakmadıklarını belirten Erbakan, "AK Parti heyetinin partimize adil ve dengeli bir teklifle gelmediğini görmüş bulunmaktayız. Bu sebepler nedeniyle 31 Mart seçimlerinde herhangi bir ittifak yapmamak; Ankara, İstanbul ve İzmir’de kendi adaylarımızı gösterme yönünde karar almış bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Adaylarını 10 Şubat'ta Ankara Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek aday tanıtım programında açıklayacaklarını belirten Erbakan, Yeniden Refah Partisi'nin kararlı bir şekilde yoluna devam edeceğini ifade etti.

Kaynak : PHA