BAKAN SELÇUK; "EĞİTİM BAYRAMI TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLMALIDIR"

Dünya'da ve Türkiye'de tek olma özelliğini taşıyan, Besni Eğitim Bayramı'nın 21.'si Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katılımı ile çeşitli etkinliklerle kutlandı.

BAKAN SELÇUK; "EĞİTİM BAYRAMI TÜM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLMALIDIR"
28 Eylül 2019 Cumartesi 22:51

Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından çelenk bırakıldı.

Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 21. Besni Eğitim Bayramı etkinlikleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tübitak yarışmalarına özel öğrencilerin sergisi, Selvi Öcal öncülüğünde fotoğraf ve resim sergisi, Besni ürünlerinin tanıtımı ve Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tesisat atölye açılışı ile devam etti.

Programa Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, İbrahim Halil Fırat, Muhammet Fatih Toprak ve Yakup Taş, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık, Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Erhan Arıklı, Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu, Besni Belediye Başkanı Eyyup Mehmet Emre, Besni Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Bağış ve Yönetim Kurulu Üyeleri, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

BAĞIŞ; "BİZ EĞİTİMİ BİRİNCİ SIRAYA KOYDUK"

Hükümet Konağı önünde yapılan çelenk töreninin ardından burada konuşma yapan Besni Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Bağış; "Sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk'un katılımı ile Besni Eğitim Bayramı, gerçek bir bayram havasına kavuştu. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Besni Eğitim Vakfı, 21 yıldır Besni Eğitim Bayramını kutluyor. Eğitimi birinci sıraya koyduk. Çünkü eğitim olmadan ne bilimler, ne sanatlar, nede ekonomilerde ilerleme olmaz. Siyasetin kalitesi de yine eğitimle ölçülür" dedi. Bağış ayrıca Besni Eğitim Vakfı'nın bugüne kadar yaptığı çalışmalardan da bahsederek, Besni Eğitim Bayramının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

EMRE; "MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ"

Bağış'tan sonra konuşan Besni Belediye Başkanı Eyyup Mehmet Emre; "Hayırsever insanlarımızın gayreti ile Besni'mize büyük hizmetler ve eserler kazandırılmıştır. İlçemize güzel eserler kazandıran Erdemoğlu Ailesine, Gölbaşı Ailesine, Babalar Ailesine, Hakan İsot'a, İbrahim Tuğsuz, Besni Eğitim Vakfı ve ismini sayamadığım hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'un Eğitim Bayramımıza teşrifi bizleri onurlandırdı. Bayramımıza katılımınızdan dolayı sizlere şükranlarımızı sunuyorum. Sayın Bakanım, eğitime çok değer veren bir ilçeyiz. 15 Temmuz Mahallemiz nüfusunun yoğun olduğu bir mahalledir. ancak mahallemizde sadece ilkokulumuz olup, liseye çok ihtiyacımız vardır. Yine Kaymakam Hasan Tütün Mahallemizde de ikinci bir ilk okula ihtiyacımız vardır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzde personel sayısı binin üzerinde ancak ilçemizde bir öğretmen evimiz yoktur. İlçemiz açısından en önemli kulplardan birisi de Halk Eğitimi Merkezidir. Halk Eğitimi Merkezimizin müstakil bir binası bulunmamaktadır. İstihdamda önemli katkısı olan Halk Eğitimi Merkezimizin müstakil bir binaya kavuşması için destek bekliyoruz" dedi.

AYDIN; "BESNİ NE YAPARSA EN İYİSİNİ YAPAR"

Emre'den sonra konuşan AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın; "Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un Besni Eğitim Bayramına katılması, bayramı bayram yapması için çok önemliydi. Valimiz ile birlikte kendisini davet ettiğimizde bizi kırmadı ve ilk defa bir bakan olarak Besni Eğitim Bayramına iştirak edeceğiz dediler. Sayın Bakanımıza Besni Eğitim Bayramına katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Besni Eğitim Bayramının düzenlenmesinde emeği geçen Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ve Besni Eğitim Vakfı'na teşekkür ediyorum. Besni bunu hak ediyor. Besni gerçekten ilim irfan yuvası olan bir ilçe. Besni ne yaparsa yapsın, en iyisini yapar. Eğitime de çok önem veriyor. Bugün kendi içerisinde yetiştirdiği pek çok sanayici ve yatırımcı var. Hayırseverleri de Besni için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Hayırseverlerimizden Erdemoğlu Ailesi başta olmak üzere eğitim yatırımlarına gönüllü olarak destek veren tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum. Eğitim bir toplumun yükselmesinin en büyük şartıdır" dedi.

PEKMEZ; "KALKINMANIN EN ÖNEMLİ FAKTÖRÜ EĞİTİMDİR"

Aydın'dan sonra konuşan Adıyaman Valisi Aykut Pekmez; "Eğitim ve Bayram kelimelerinin bir araya gelmesi çok önemli ve anlamlı. Öğrencilerimizin okula bayram havasında gitmeleri, okuldaki vakitlerini bayram havasında geçirmeleri hepimizin arzu ettiği bir durumdur. Eğitim Bayramı düzenleyen bir ilçemizde eğitimin öneminden bahsetmek biraz abes olacak ama, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin iyi yetişmesi mutlaka hepimiz için önemli. Kalkınmanın en önemli faktörü eğitimdir. Genç nüfusumuzu en iyi şekilde eğitmek hepimizin ortak amacı. Son yıllarda özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetimizin eğitime önem vermesiyle eğitime büyük yatırımlar yapıldı. Okullarımızın fiziki şartları iyileştirdi ve teknolojilerle buluşturuldu. Besni Eğitim Bayramının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, herkesin eğitim bayramını kutluyorum" dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK: “EĞİTİM KALİTESİNİN YÜKSELMESİYLE EKONOMİNİN VE DEMOKRASİNİN YÜKSELDİĞİNİ GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

Son olarak konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuşmaların ardından, Mehmet Erdemoğlu Parkında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tübitak yarışmalarına özel öğrencilerin sergisi, Selvi Öcal öncülüğünde fotoğraf ve resim sergisi açılışı ile Şire Pazarında Besni ürünlerinin tanıtımı ve Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin tesisat atölye açılışı gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, atölyede öğrencilerin çalışmalarını inceledi. Bakan Selçuk, burada atölye açılışını gerçekleştirdi.

ARSLAN, MİLLİ EĞİTİM BAKANINDAN ÇIRAKLIK MERKEZİ İÇİN DESTEK İSTEDİ

Besni Merinos Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Haci Arslan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Sanayi Sitesine yapılacak olan ve proje hazırlıkları devam eden Mesleki Çıraklık Eğitim Merkezi hakkında bilgi vererek desteklerini istedi. Bakan Ziya Selçuk ise bu konuya büyük önem verdiklerini söyleyerek destek vereceğini ifade etti.

Daha sonra Besni Belediyesi tarafından verilen öğle yemeğinin ardından Bando Takımı eşliğinde Bayram Yürüyüşü yapıldı. Servi Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önünde başlayan yürüyüş, Besni Kaymakamlığı önünde son buldu.

Adıyaman Üniversitesi Oda Orkestrasının müzik dinletisinden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Besni Eğitim Vakfı Başkanı İbrahim Bağış; "Besni Eğitim Vakfı, 21 yıldır Besni Eğitim Bayramını kutluyor. Eğitimi birinci sıraya koyduk. Çünkü eğitim olmadan ne bilimler, ne sanatlar, nede ekonomilerde ilerleme olmaz. Siyasetin kalitesi de yine eğitimle ölçülür" dedi. Bağış ayrıca Besni Eğitim Vakfı'nın bugüne kadar yaptığı çalışmalardan da bahsederek, Besni Eğitim Bayramının düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

ERDOĞAN; "BESNİLİ OLMAK BİZLERE GURUR VERİYOR"

Bağış'tan sonra konuşan Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan; "Biz 22 yıl önce Besni Eğitim Vakfı'nı kurduk ve 21 yıldır da eğitim bayramını Besni'de kutluyoruz. Her yıl burada bize bu heyecanı yaşatanlara teşekkür ediyorum. Besnili olmak bizlere gurur veriyor. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk dedi ki, bu Besni'ye şehir vilayet yakışırmış dedi. Besni olarak biz eğitime çok önem veriyoruz. Onun için de eğitimin bayramını burada 21 yıldır kutluyoruz" dedi.

EMRE; "BESNİ'NİN KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ"

Erdoğan'dan sonra konuşan Besni Belediye Başkanı Eyyup Mehmet Emre; "Besni denilince sadece üzüm akla gelmemeli. Beş bin yıllık bir kültürün semeresidir Besni. Bu kültürün bilincinde olmamız hepimizin sorumluluğu dahilindedir. Yeni yetişen gençlerimize Besni'nin kültürünü aktarmamız gerekiyor. İlçemizin kültürüne ve kültürel değerlerine sahip çıkmak zorundayız. Besni Eğitim Vakfı 21 yıldır ilçemizde güzel bir organizasyona imza atıyorlar. Ayrıca Besni'den zamanında ayrılıp Türkiye'nin dört bir tarafına dağılan hemşerilerimizle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Özellikle Besni'ye güzel hizmetleri ve emekleri bulunan Erdemoğlu ailesine şükranlarımı sunuyorum. Eğitim ve kültürel anlamda Besni'mize ciddi emek ve hizmet veriyorlar. Bunun yanı sıra diğer hayırsever ailelerimize de şükranlarımı sunuyorum. Biz 6 ay boyunca Belediye olarak hizmet etmeye çalışıyoruz. İmkanlarımız dahilinde mümkün olduğunca vatandaşlarımızın talebine yetişmeye çalışıyoruz.

21. sini kutladığımız Besni Eğitim Bayramında, Besnili vatandaşlarımıza 3 önemli müjdemiz var. Sugözü mesire alanımız Adıyaman Valiliğimize bağlı iken, çalışmalarımız neticesinde Besni Belediyesi kontrolüne ve işletmesine kazandırdık. Burada 8 kilometrelik bir doğa yürüyüş parkı oluşturup vatandaşlarımızın kullanıma kavuşturacağız.

Tekel Depolarının yerini Belediyemize tahsisini sağladık. Burada Millet Bahçesi parkı oluşturarak vatandaşlarımıza daha yeşil bir Besni oluşturmaya çalışacağız. Çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır.

10 yıldan beri Kayseri Büyükşehir Belediyesine ait olan Değirmen Çayı'nda bulunan hidro elektirik santralini Besni Belediyesi'ne kazandırmak adına yapmış olduğumuz çalışmanın neticesinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzaladık. Bu kazanım ile Belediyemizin elektrik yükü azalmış olacak. Bu konuda bizden desteklerini esirgemeyen Kayseri Büyükşehir Belediyesine Teşekkür ediyorum.

Bu süreçlerde bizim elimizden tutarak bizlerden desteğini esirgemeyen başta AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekilimiz Ahmet Aydın olmak üzere diğer milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Milletvekilimiz Ahmet Aydın'ın bu süreçlerde emeği ve gayreti çok oldu. Ayrıca Besni'mize Kaymakamımız Bedirhan İmamoğlu yeni geldi. Müthiş bir kaymakama sahibiz. Gecesi gündüzü yoktur. Kendisi ile birlikte ilçemize güzel hizmetler yapacağımıza inanıyorum" dedi.

TUTDERE; "ERDEMOĞLU AİLESİ'NİN BURADA OLMAMASI BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ KAYNAĞI"

Emre'den sonra konuşan CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ise; "Besni tarihi bir kent. Evliya Çelebi'nin hayran kaldım dediği bir kent. Tarihiyle, kültürüyle ve insanıyla gerçekten Adıyaman'ımızın bir incisi. Biz Besni'yi her zaman Adıyaman'ın aydınlık bir yüzü olarak görürüz. Besni'nin eğitimin bayramını kutluyor olması, bizim için çok büyük bir onur kaynağı. Tarihe baktığımızda Besni ile eğitim birbirine yakışıyor. Bugün aramızda Besni Lisesinden mezun olmuş, Türkiye'nin bir çok yerinde başarılarıyla adından söz ettiren çok kıymetli hemşerilerimiz var. Besni ve Adıyaman'ı bilime dayalı eğitimle buluşturmak zorundayız. Eğitim olmadan hiç bir şey olmaz. Bugün burada Erdemoğlu Ailesi'nin olmaması büyük bir üzüntü kaynağı. Biliyorsunuz ki Erdemoğlu Ailesi hem Besni'mize hem de Adıyaman'ımıza çok büyük hizmetler kazandıran, kendileriyle gurur duyduğumuz, iftihar ettiğimiz hemşerilerimiz. Besni'ye bir Mühendislik Fakültesi ve çok sayıda okul kazandırdılar. Bizler Erdemoğlu Ailesi'nin bize kazandırdıklarına sahip çıkabiliyor muyuz? Üzerimize düşeni yapabiliyor muyuz? Maalesef. geçmişte 23 bilim ve ilime dayalı medresesi olan bir ilçede bugün yüksekokulundan öğrenciler kaçıyor. Yaklaşık 4 bin olan öğrenci sayımız üç yüzlere düştü. Bunu düşünmek zorundayız. Neden öğrencilerimiz eğitimin bayramının kutlandığı bir ilçeden göç ediyor? Burada hepimize iş düşüyor. Bu sorunu tartışarak çözmek zorundayız.

Besni gerçekten Türkiye'ye siyasette, sanatta ve sporda çok değerli isimler yetiştirdi. Bunlardan bir tanesi de rahmetli Kemal Tabak'tır. Onu rahmetle anıyoruz. Besni'mizde Kemal Tabak'ın isminin olduğu bir okulun tabelası değiştirildi. Kemal Tabak bu toprağın yetiştirdiği nadir insanlardan bir tanesidir. Siz onun isminin bulunduğu okulun tabelasını değiştirerek Besni'ye iyilik yapmıyorsunuz. Benim talebim o tabelayı en kısa zamanda yerine asalım.

Biz eğitimi önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un Besni Eğitim Bayramına katılması bizim için çok kıymetliydi. İnşallah Besni'miz de, Adıyaman'ımızda eğitimde hak ettiği yere gelir" dedi.

İMAMOĞLU; "KÜLTÜRÜ VE MEDENİYETİ YAŞAYAN BİR İLÇEDE GÖREV YAPMAK BİZİM İÇİN BİR ŞEREFTİR

Son olarak konuşan Besni Kaymakamı Bedirhan İmamoğlu; "En son kararname ile Besni'ye Kaymakam olarak atandım ve 15 gündür Besni'deyim. Besni gibi kadim bir şehirde, beş bin yıllık tarihe sahip, kültürü ve medeniyeti yaşayan bir ilçede görev yapmak bizim için bir şereftir. Besni için Belediye Başkanımızla birlikte gece gündüz demeden çalışacağız. Besni bugün olduğu gibi her zaman birlik olursa aşamayacağı hiç bir şey yoktur. Ben Besni'nin daha güzel yerlere geleceğine inanıyorum. Devletimizin bütün imkanları her yerde seferber olmuş durumda. Devletimiz güzel hizmetlerde bulunuyor. Bu hizmetlere Sivil Toplum Kuruluşlarının da desteği olduğu zaman inanıyorum ki devletimizin yaptığı hizmetler ve faaliyetler daha iyi yerlere gelecektir" dedi.

Konuşmaların ardından KYK Kız yurdu Konferans Salonunda "Başarı Öyküsü" ve "Kalıtsal Hastalıklar ve Üreme Genetiği" konulu panel gerçekleştirildi. Denizbank A.Ş. Ekspertiz ve Gayrimenkul Grup Müdürü ve BEV Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Çağıran'ın yönettiği panele konuşmacı olarak Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Haydar Bağış ile iş adamı Bekir Güneşhan  katıldı.

Panelin ardından Besni Stadında düzenlenen konserde yerel sanatçılardan İsmet Yalçın ve Murat Esen'in yanı sıra ses sanatçısı Latif Doğan sahne aldı.

Eğitim Bayramının 2. günü KYK Kız Öğrenci Yurdu konferans salonunda düzenlenen panellerle devam etti. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık'ın konuşmacı olarak katıldığı "Binlerce Kitap Okuyan Lider Atatürk" isimli panel, Eski Devlet Bakanı Zeki Sezer'in konuşmacı olarak katıldığı "Eğitimin ve Edebiyatın Toplumsal Yaşamdaki Yeri" konulu panel, Boğaziçi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Arslan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Ses ve Yapay Zeka Teknolojisi" konulu panel ve Gazeteci Araştırmacı Sunay Akın'ın konuşmacı olarak katıldığı "Bakmak ile Görmek" konulu paneller düzenlendi.

Panellerin ardından Besni ve Ortaokul Mezunlarının 6. geleneksel pilav günü buluşması gerçekleştirildi.  

Daha sonra ise Besni stadında düzenlenen konserde Urfa Sıra Gecesi, Kenan Kızıldağ, Tuncay Okutan ve Kahtalı Mıçı sahne aldı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.