Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Besni Eğitim Vakfı Başkanı Şaban Çağıran, toplantıda yaptığı açıklamada, “Bu sene Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yıl Dönümü. Vakfımızın da yirmi beşinci yıl dönümü. Vakıfımız artık kurumsallaştı, Türkiye'ye mal oldu. Bu güne kadar çok güzel işler yaptık.

25 Yıldır Besni Kaymakamlığı, Besni Belediyesi ile birlikte bir çok etkinliğe imza attık ve bayram düzenledik. Beş bin öğrenciye burs verdik.  Bizim üyelerin yaptırdığı okul sayısı on dört oldu.

VAKIF ORGANİZASYON KOMİTESİNE ERDEMOĞLU VAKFI DA DAHİL OLDU

Önümüzdeki dönemde Besni'mize çok büyük değer katan Besni'nin gururu olan Mehmet Erdemoğlu Vakfı'nı da organizasyon komitesine dahil etme kararı aldık. Kendileriyle görüştük. Sağ olsunlar bizi kırmadılar. Ekip tamam İbrahim Beylerle Ali abilerle görüştük. Bu sene ve önümüzdeki yıllarda birlikte yapmak. Yani organizasyonun dört bacağı olacak.

Kaymakamlık, belediye eğitim vakfı ve Mehmet Erdemoğlu Vakfı olarak. Böyle bir karar aldık.

EĞİTİM BAYRAMI BU YIL CUMHURİYET TEMALI KUTLANACAK

ADYÜ'de Yeni Akademik Yılda Yapılacak Proje ve Çalışmalar ADYÜ'de Yeni Akademik Yılda Yapılacak Proje ve Çalışmalar

Onun dışında bu yıl ve bundan sonraki bayramlarda bir ana tema oluşturmak, oluşturma düşüncemiz var. Bu sene ana tema olarak Cumhuriyet kavramını seçtik. Yani Cumhuriyet teması altında bütün aktiviteleri ve organizasyonları yapacağız. Nedir Cumhuriyet teması? Cumhuriyet koşusu olabilir, Cumhuriyet yürüyüşü olabilir. Cumhuriyet şiiri olabilir vs.

Cumhuriyetin yetiştirdiği iş adamı olabilir, cumhuriyeti yetiştirdiği, gazeteci olabilir, amacımız Cumhuriyet kavramını işlemek. Yüzüncü yılda büyük anlam taşıyor. Bu bunu öne çıkarmak istiyoruz.

EĞİTİM BAYRAMINI TOPLUMUN TÜM KESİMLERİ VE COŞKU İÇİNDE KUTLAYACAĞIZ

Yani eğitim bayramını coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz. Amacımız olabildiğince daha fazla katılım sağlamak. bu kapsamda STK'larla da bir toplantı yapacağız. Herkesin elini taşın altına koymasını bekliyoruz. Görüşlerini de alacağız. Yani ne istiyorsunuz? Yani ne yapalım diye.

ETKİNLİKLERİ YILIN 12 AYINA YAYMAK İSTİYORUZ

Erdemoğlu'nun aramıza katılması düşünsel zenginlik, fikirsel zenginlik açısından çok önemli. Çünkü çok vizyonları gerçekten çok geniş. Bundan sonra bayram dışındaki aktivitelere de ağırlık vermek istiyoruz. Bu kapsamda sadece yılda bir eğitim bayramı düzenlemek değil, aynı zamanda ara dönemlerde de bir takım eğitim, eğitime dönük çalışmalar yapmak istiyoruz. Ama eğitimden kastımız sadece okul eğitimi değil, aynı zamanda üreticilerin, esnafın, kadınların, gençlerin eğitimi olabilir.

Bunları böyle ezbere ve keyfi değil belli proje ve plan dahilinde yapacağız. Örneğin bir üniversiteyle iş birliği olabilir. Ne bileyim yurt dışında bir kurumun desteği olabilir. Böylece insanımızın hayatına dokunacak, onların yaşam kalitesini bir tık daha yukarı çekecek her adımı atmaya varız.

VAKFIN ÜYE SAYISINI ARTIRDIK

Vakfın üye sayısı çok arttı. Yirmi bir tane yeni üye aldık. Vefat eden üyelerimizin çocuklarını da dahil etme çalışması başlattık. Belki oradan da yirmi kişiyi aramıza katabiliriz. Vakfı şöyle bir kan değişikliği aşamasına getirdik diyebiliriz. Artık dünya değişiyor, her şey değişiyor. Biz hep yeni şeyler peşinde olmak ve yapmak durumundayız.

EĞİTİM BAYRAMI 6-7-8 EKİMDE KUTLANACAK

Eğitim bayramı kesin olmamakla birlikte 6-7-8 Ekimde kutlanacak. Bu sene Ekim ayına kaydırmamızın nedeni Cumhuriyetin yüzüncü yıl dönümü. Bu sene program içeriğinde bir değişiklik olacak.  Erdemoğlu'nun girişiyle beraber bir fark yaratabileceğiz. Biraz çizginin dışında davranmalı ve hep yenilik peşinde koşmalıyız.

Biz bugün STK'larla yapacağımız görüşmelerde de bunu soracağız. Yani bizden ne istiyorsunuz diyeceğiz. Biraz da onların arzularını, ihtiyaçlarını bizim de felsefemizin dışına çıkmamak kaydıyla yerine getirmeye çalışacağız. Evet bu sene için farklı bir yol izleyeceğiz. Vatandaşı bayrama çekebilmek için farklı bir önerimizle çalışmamız olacak. Erdemoğlu Vakfı'nı organizasyon komitesine dahil etmemizde onların aramıza katılması zaten bu konuda niyetimizi ortaya koyuyor. Onların gücü, çevresi çok etkili olacaktır. Ama biz gene kendileriyle yaptığımız görüşmede bütün STK'ları özellikle dahil ettik. Hiç kimseye karşı bir ön yargımız yok. Bayram herkesin hepimizin bayramı . Organizasyonu da hep beraber yapalım. Amacımız bayramı sadece Türkiye’de değil, uluslararası boyuta getirmek.” Dedi.