DİNDE ZORLAMA YOKTUR ALLAH'U TEALA İMAN EDENLERİN DOSTU, İNKAR EDENLERİN DEĞİLDİR


KENAN GÖKSU

KENAN GÖKSU

Okunma 30 Ağustos 2018, 12:01

Saygı Değer Okurlarım;

İman edenlerin ve yardım edenlerin dostu ,inkar edenlerin yani emir ve nehiylerine uymayanların hali perişanlıktır. Bizzat kendilerine çok yazık etmişlerdir. ALLAH zül celal hazretlerine karşı isyanda;

3 şekilde İsyan Vardır;

1- Eğer bir kimse ALLAH a kulluğu kabul edipte fiiliyatta ALLAH zul celalin emirlerine karşı harekette bulunursa işte onun adıda (FASIK) olur. Fasık yani iman ettiği halde ALLAH a ve peygamberlerine itaat etmeyendir.Dini görevlerini terk eden ve fiiller işleyenlere denir.  Her kafir fasıktır. ama her fasık kafir olmayabilir, fasıklık vasfından kurtulabilmek için iman edip salih ameller işlemek , haram ve günahlara tövbe etmekle mümkün olur.

2- Allah'a karşı bağımsız olup da başkasına bağlanırsa işte o zamanda kafir olur. Peygamberimiz (S.A.S.) efendimizin ALLAH tan getirdiklerine kesinlikle sabit olan şeyleri yalanlayanlara bir kısmını kabul edipte bir kısmını kabul etmeyene kafir denir.

3- Allah Zülcelal Hz.lerine karşı isyan etmekle beraber onun kullarını kendine kul edinmek gayretinde olanlardır ki ona tağut denir. tağut (Haddi aşmak) çok azgınlık göstermektir. zulüm ve inkarda çok ileri gitmektir. insan belli nimetlere kavuşup kendisinde istediğini yapabilecek bir güç ,bilgi ve yetenek vehmettiği an gurur ve kibir ve gaflete kapılarak tuğyan kapısını aralar biraz daha ileri gidince ALLAH a ortak koşmaya nefsini onun yerine koyarak heva ve heveslerinin peşinde gitmeye başlarki  işte bu hal tuğyan halidir. işte geçmiş toplumları helake götüren sebeblerdir. firavunun tavrı ,nuh, kavminin inkarı , lut kavminin taşkınlığı halleri , semut kavminin zevk ve sefa içerisinde yaşamalarına rağmen nankör davranmaları bir zulüm tuğyan hareketidir. bu hususu Allah-u Teala Kuranı Kerimin naziat suresi ayet : 37-38-39- da şöyle buyurmaktadır. (Artık kim azdıysa ahreti unutup dünya zevkini tercih ederse , onun varacağı yerde mutlaka cehennemdir.)

Ancak yine Allah-u Teala aynı naziat suresinin  40-41 .ayetlerinde de şöyle buyurulmaktadır. (Ama kim rabbinin huzurunda hesap vermekten korkarsa ve nefsini heva ve hevese uymaktan dizginlerse , onun varacağı yerde elbette cennettir.) Evet: burda esasında insanı bir hayli günaha sevk eden bu dünyanın geçici olan hırs, ihtiras ve kin beslemesi olmuştur. çünkü insanın ahiret hayatını hiç düşünmeden dünya hayatına , zevk ve eğlencesine dalarak ilelebet cehennemde kalmasına vesile olmuştur.

Evet saygı değer okurlarım: Allah-u Zülcelal Hazretleri Kuran-ı Kerimde de açıklandığı gibi, azgın ve aynı zamanda da başkaları üzerinde İlahlık iddiasında bulunacak kadar sapıtanlara ve aynı zamanda da kendisinin, firavun ve nemrut örneğinde olduğu gibi kendilerini yeryüzünün hükümdarı ve hem de tek hakimi kabul edenlere Tağut demektedir. Kuranı Kerimin Bakara Suresinin 257. Ayetinde Şöyle der; ( ALLAH İman edenlerin dostu ve koruyucusudur. Onları zulmetten nura çıkarır kafirlerin dostları ise tağutlardır. Onları nurdan çıkarır karanlıklara çekerler. İşte onlar cehennemliklerdir ve hepsi orada ebedi kalıcıdırlar.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.