Besni Eğitim Vakfı Başkanı Şaban Çağıran yürüyüş korteji sonrasında hükümet konağı önündeki Eğitim Bayramı açılış programında yaptığı konuşmada şunları söyledi;
Böyle anlamlı bir  yıl dönümünde burada olmak gerçekten benim için çok büyük bir gurur.
Eğitim bayramını düzenleme komitemiz olarak Besni kaymakamlığına, Besni  belediye başkanına, başkanlığına ve   bu sene düzenleme komitesine dahil olan Mehmet erdemoğlu vakfına Ali ve İbrahim Erdemoğlu ağabeylerimize ,STK temsilcilerine,sponsor firmalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar var olsunlar.
Besni Eğitim Vakfı kurulduğu günden bu yana eğitimi sadece okullarda görülen bir unsur olarak değil, aynı zamanda eğitimin hayatın her alanına ilişikin olduğunu bilen bir yaklaşımla davrandı. Bu nedenle Cumhuriyetimizin ışığı altında eğitim ve fırsatları olabildiğince eşit hale getirmek ve aydınlık bir gelecek yaratmak için çalışan bir vakıftır. Vakfımız bugüne kadar 5 binin üzerinde öğrenciye maddi destek sağlamıştır. Bir adet okul yaptırmıştır. Üyelerimiz Besni’de 11 tane okulun yapılmasına vesile olmuştur. Okullarımızın  bakım onarım tadilat ve laboratuvarların yapılmasına öncülük etmiştir.
Vakfımız dünyadaki diğer vakıflara göre çok önemli bir ayrıcalığa sahiptir. Vakfımız öğrencilere burs alarak topladığı paranın tamamını aktarmaktadır. Bu çok önemli bir ayrıcalıktır. Çünkü üyelerimiz topladığımız,  bize gelen bağışların yüzde yüzünü öğrencilere verdiği için yönetim kurulu üyelerimiz bütün masrafları kendi cebinden karşılamaktadır. Baktığımızda bu çok önemli bir ayrıcalıktır.
Besni Eğitim Vakfı alanında uzman bilim adamı ,şair, yazar, hatta siyasileri bile Besni’ye  getirerek Besni halkıyla buluşturup, onlara farkındalık yaratmaya büyük önem göstermiştir. Bu bayramda da bunu yapacağız. Ayrıca vakfımız eğitimin dışında özellikle Kızılin Eski Besni ve Besni’nin  tanıtımına büyük katkılar sunmuştur, sunmaktadır.

Tut ilçesinde kızlar voleybol turnuvası düzenlendi Tut ilçesinde kızlar voleybol turnuvası düzenlendi

Bu arada vakfımız kendi hayat hikayesini yazmaktadır. Bir kitap hazırlığı içindeyiz. Bunun yanında yarınki yazarlar gününde göreceksiniz vakfımız köy enstitülerinin eğitim sistemi üzerindeki etkisini anlatan bir kitap yazmıştır onu da inşallah tanıtacağız sizlere.
Bugün burada hep birlikte bir arada olabiliyorsak  Cumhuriyetimiz sayesindedir.  Cumhuriyet ile eğitim hep iç içedir. Bu konuda Atatürk’ün çok önemli sözü vardır ‘’Cumhuriyet Tamamen fikri cevheri ve müessesiyle milli Eğitim sisteminin birbirine geçmiş tamamlayıcısı durumundadır. Bu yüzden geleceğin temellerini atmak bugünün eğitimine bağlıdır.’’ Yani bugün nasıl bir eğitim alıyorsanız geleceğinizi bu şekilde şekillendiriyorsunuz demektir.
Dile kolay  tam 25 yıldan bu yana Besni Eğitim Vakfı  adeta bir marka oldu ve ulusallaştı. Hatta uluslar arası olma yolunda devam edecektir.  
Besni Eğitim Vakfı bütün STK’larla Besni halkıyla el eledir iç içedir ve her bayramda bunu olabildiğince gösteriyoruz. Bu bayramda daha da bir coşkulu vaziyette gösterdiğimizi düşünüyoruz.  Bu anlamda Kaymakamız Çağlar Partal, Belediye Başkanımız  Mehmet Emre’ye Ali Erdemoğlu'na, İbrahim  Erdemoğlu'na  çok teşekkür ediyoruz. Vakfımız adına  ayrıca tüm STK lara çok teşekkür ediyoruz, özellikle polisimize jandarmamıza, emniyetimize, Hayati İşitmen’e, İsmail Sümere, Hacı Arslana, Ferhat Songura, Hasan Emre, Kadir Ballı, Uğur Yardimlı, Ali Dursun, Ali Bozkuş arkadaşlarımıza Şükranlarımızı sunuyor ve çok teşekkür ediyoruz’’dedi.

Haber Foto: Habibe Uçar

DSC_0066