Kommagene Uygarlığı’nın beş büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kent’te tarih gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Perre Antik Kent nekropol alanının doğusunda bulunan yerleşim yerinde 2022 yılında yapılan kazılarda 12 metrekare büyüklüğünde, üzerinde kare desenlerin bulunduğu bir mozaik ortaya çıkartıldı. Zarar görmemesi için üzeri hafif toprak ile kapatılan mozaik, restorasyon ve konservasyon çalışmaları için yeniden açıldı.

Üçte ikisi sağlam olan mozaiğin korunması için Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü ekipleri, çalışma başlattı. Mozaikte, temizlik, sağlamlaştırma ve koruma amaçlı teknik çalışma yürütülüyor.

Besni’de 300 Yıllık tarihi çeşme restorasyon bekliyor Besni’de 300 Yıllık tarihi çeşme restorasyon bekliyor

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2022 yılında yapmış olduğumuz kazılarda 4x3 ebadında ortaya çıkardığımız mozaikte bu gün itibariyle restorasyon ve konservasyon çalışmaları başladı. Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü ekipleri tarafından burada mozaiğin koruma altına alınması sağlanmaktadır. Mozaik yaklaşık M.S. 3 yüzyıla ait olup günümüzden bin 700 yıl öncesine aittir. Mozaik, dokuma atölyesinin doğu tarafında ki yönetim odası olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.