Besni'de 100’lerce kişi mide bulantısı ve ishal nedeniyle hastanelere başvurdu. Salgına neden olan şebeke suyu mu?

Hafta başında başlayan ve artarak devam eden vakalar 30 Ağustos’ta pik yaptı.

30 Ağustos günü yaklaşık 1000 kişinin mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ishal şikayeti ile Besni Devlet Hastanesine başvurduğu öğrenildi.

Hastanede uzun süren kuyruklar oluşurken ayakta tedavi uygulanan hastalara ilaç verildi daha fazla semptom gösteren hastalara serum takıldı.

Vakaların içme suyu kaynaklı olabileceği üzerinde duran yetkililer, konunun araştırıldığını ifade ettiler.

Bunun üzerine il ve ilçe sağlık müdürlüğü ekipleri su depoları ve su kaynakları incelendikten sonra Besni Kaymakamlığı tarafından gerekli açıklamalar yapıldı ve su içmeyin uyarılarının ardından vaka sayılarında önemli bir düşüş yaşandı.

Adıyaman’ın Besni ilçesinde yüzlerce kişi bulantı, kusma, ishal ve yüksek ateş şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurdu.

Son günlerde Besni ilçesinde artan bulantı, kusma, ishal ve yüksek ateş şikayeti 30 Ağustos tarihinde zirve yaptı. Hastaneye binin üzerinde kişi aynı şikayetle başvurdu. Hastanede uzun süren kuyruklar oluşurken, ayakta tedavi uygulanan hastalara ilaç verilirken, daha fazla semptom gösteren hastalara ise serum takıldı. Bunun üzerine yetkililer, ‘salgın’ riskine karşı harekete geçti.

Vakaların içme suyu kaynaklı olabileceği üzerine şehir içme suyu şebekesinden numuneler alınarak laboratuvara gönderildi.

Besni Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada, “Son zamanlarda ilçe devlet hastanemizde artan salgın şikayetlerinden ötürü içme suyumuz ile alakalı yapılan yorumlara cevaben İlçe Sağlık Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde içme suyumuz ile alakalı herhangi bir durumun olmadığı, salgınla ilgili herhangi bir bağlantı veya bulaş riski bulunmadığını açıklamaz istiyorum. İçme suyu tedariki, arıtma ve dağıtım süreçleri sıkı denetim altındadır. Hijyen standartlarına sıkı sıkıya uyulmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Konserve Yapayım Derken Sağlığınızdan Olmayın Konserve Yapayım Derken Sağlığınızdan Olmayın

Besni Kaymakamlığı ise çeşme suyunun içme amaçlı kullanılmaması yönünde uyarıda bulunarak, “İlçe merkezimizde son günlerde ishal vakalarında artış gözlenmekte olup, durumu ağır seyreden veya hastaneye yatışı yapılan vatandaşımız bulunmamaktadır. İçme suyu rutin testlerinde ve klor seviyelerinde olağan dışı bir durum görülmemekle birlikte tedbir amaçlı çeşme suyunun içme amaçlı kullanılmaması ilanen duyurulur” şeklinde yazılı açıklama yaptı.