DSC_0465

WhatsApp Image 2023-09-08 at 14.44.23 (3)

WhatsApp Image 2023-09-08 at 14.44.22 (4)

Besni uzay çatıya mevsimin ilk salçalık biberleri gelmeye başladı.  Kilogram fiyatı 23 TL olan salçalık biberler,  biber çekim makinelerinde kilogramı 5 TL karşılığında temizlenip çekiliyor.

Biber çekim merkezlerinde yapılan işlemler, hijyenik ve kolay bir şekilde ev kadınlarını yükünü hafifletiyor. 40 kg salçalık biberden yaklaşık 5 kg salça çıkıyor.

KSS ‘de Haci Arslan Güven Tazeledi. KSS ‘de Haci Arslan Güven Tazeledi.

Hazır salçaları beğenmeyen ve kendi salçasını ucuza mal etmek isteyen Besnili ev hanımları, Biberleri hem mahalle aralarındaki seyyar çekim makinelerinde hem de Uzay çatıda Kurulmuş biber çekme makinelerinde çektiriyorlar. Bazen de türlü zahmetlerle biberleri elleriyle temizleyip makinelerde çektiriyorlar.

Salçalık biberler özenle temizlenip çekildikten sonra evlerin damlarında güneşte kurutuluyor.

Besni’nin geleneksel yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan biber salçası işbirliği ve emekle doğallığını ve yerel dokusunu koruyor ev yapımı salça bölgenin benzersiz tatlarını koruma amacı taşıyor.

Besni’deki salça üretim süreci lezzet arayışındaki insanlar için özel bir cazibe taşıyor ve bölgenin özgün mutfak kültürünün önemli bir parçası olarak kabul ediliyor. Salça mevsimi, Besni’de her yıl olduğu gibi bu yılda lezzet dolu bir dönemin habercisi olmaya devam ediyor.