Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85. Yıldönümünde Besni’de düzenlenen törenle Anıldı. Programa Besni Kaymakamı Çağlar Partal, AK Parti Besni İlçe Başkanı İsmail Sümer Kurum amirleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Tören Çelenk sunumunun ardından saat 09:05 de ise sirenlerin çalması ile saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.

 10 Kasım Atatürk'ü Anma programı  Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür merkezinde devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mustafa Erdemoğlu Anadolu Lisesi Müdürü Uğur Türkmen yaptı konuşmasında Türkmen; ‘’Bugün burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. Yıldönümü münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz.

Her insan kuşkusuz ki doğar büyür yaşar ve ölür. Fakat bununla birlikte toplumların hayatlarında öyle kimseler vardır ki onlar cismen ve tıbben ölmüş sayılsalar da manen ve ruhen hiçbir zaman ölmezler. Bu kimseler bir buluşla, bir aşıyla ya da bir zaferle dünyayı daha yaşanılır bir yer yaparak ölümsüz olmanın anahtarını elde etmişlerdir.

İşte Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaptıklarıyla sadece ülkemiz ve milletimiz adına değil aynı zamanda dünya platformunda bunu başarmış kabiliyetli bir komutan, eşsiz bir reformist zeki bir siyasetçi ve büyük bir devlet adamıdır.

Atatürk, hem Türk milleti hem de tüm dünya milletlerinin huzur ve mutluluğu ön planda tutmuş, bu sayededir ki dünyanın en önemli liderleri arasında haklı yerini almıştır.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı  Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış,  Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan, ‘’Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar’’ demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

Yemyeşil Eyyübiye için çalışmalar devam ediyor Yemyeşil Eyyübiye için çalışmalar devam ediyor

Atam

Bugün Türkiye Cumhuriyeti, tıpkı senin arzu ettiğin biçimde bölgesinde ve dünya kimsesizlerin kimsesi olan bir ülkedir. Balkanlar’dan Kafkasya’ya , Asya’dan Afrika’ya, Türkistan’dan Filistin’e kadar nerede gözü yaşlı bir mazlum mağdır ve ihtiyaç sahibi varsa yardımına koşan elinden tutup kaldıran ve derdine derman olan Türkiye’dir.

Burada sözlerime son noktayı koymadan evvel Atamızın en büyük emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne her zaman ve her türlü durumda sahip çıkacağımıza söz vererek Atamızı rahmet ve minnet’le anıyor sözlerime Atatürk’ün şu sözleriyle son veriyorum ‘’ Ben naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti  ilelebet payidar kalacaktır ‘’ dedi. Anma programı oratoryo, gösterisi, zeybek oyunu, Atatürk’ün sevdiği şarkıların okunması ve 10 Kasım ile ilgili şiirin okunması ile sona erdi.

1-36

2-28

3-24

4-14

5-11

6-9

IMG_1419