Başkan Arslan, “Sorun ve taleplerimizi Sayın Bakanımıza ilettik” Başkan Arslan, “Sorun ve taleplerimizi Sayın Bakanımıza ilettik”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı "Bin bir çilelerle yetiştirdiğimiz, dikim ve üretimde Türkiye’de söz sahibi olan, deprem kenti Adıyaman’da badem ve ceviz üreticilerimiz ithal badem ve cevizde vergi oranı tekrar düzenlenip,  yükseltilmediği taktirde bu yıldan itibaren, üreticilerimiz, badem ve ceviz ağaçlarını sökmek zorunda kalacaktır. 
2017 yılına kadar % 43.2 olan badem ithalat vergisi, 31 Aralık 2017'de %15'e düşürüldü. 2021'de ise oran  %2'ye düşürüldü. Bu nedenle,  badem üreticileri yüksek girdilerle ürettikleri bademleri, ithal badem karşısında rekabet edemez duruma gelmiştir. Çünkü, girdi maliyetleri % 400 artmasına karşın, yerli badem ve ceviz fiyatları yerinde saymaktadır.
Yurt dışında ithal edilen ucuz badem ve cevizlerin hangi şartlarda üretildikleri, eski olup olmadıkları, hangi ilaçların kullanıldığı ve kalitesi bilinmeden ülkemizdeki marketlerde satılmaktadır. Bu ürünler insan sağlığına zarar verebilecek potansiyele sahiptir. Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilerek, birkaç yabancı tüccarın kazancı değil, on binlerce badem ve ceviz üreticisinin düşünülmesi ve korunması gerekmektedir." dedi.