ALLAH MUTTAKİLERİ CEHENNEM AZABINDAN KORUYACAKTIR


KENAN GÖKSU

KENAN GÖKSU

Okunma 13 Eylül 2018, 12:24

Evet, saygıdeğer okurlarım. Allah Zülcelal Hazretleri muttakileri cehennem azabından koruyacaktır. Muttaki takva sahibi demektir. Takva iman edip, Allah'ın emir ve yasaklarına uyarak Allah'a karşı gelmekten sakınan dünya veya ahrette insana zarar verecek şeylerden ve her türlü günahlardan sakınmaktır.

Allah Zülcelal Hazretleri Kuran-ı Kerim'in Alimran Suresi ayet 134'te şöyle buyurmaktadır; "O muttakiler ki bollukta ve darlıkta infak (Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için kişinin kendi servetinden harcamada bulunmasıdır.) ederler ve kızdıklarında öfkelerini yutarlar ve insanların kusurlarını affederler. Allah’ta o iyilik edenleri sever.”

Evet, Allah Zülcelal Hazretlerinin mağfiretine (Kulun hata ve günahlarını örtmesi onu bağışlamasıdır. Nail olan o ihtiyaç içindeyken de bolluk halindeyken de Allah yolunda harcarlar. Öfkelendikleri vakit öfkelerini yutarlar, intikam almaya güçleri yettiği halde kötülük yapanları affederler. Herkese af ile müsamaha ile muamele ederler. İşte Allah Zülcelal Hazretleri de bu şekilde iyilikte bulunanları hem de onun rızasını gözeterek davranışlarını düzeltenleri sever. Allah Zülcelal Hazretleri yine Ali İmran suresi 135. Ayette de şöyle buyurmaktadır.”O muttakiler ki çirkin bir iş yaptıklarında veya kendi nefislerine zulmet tiklerinde peşinden hemen Allah'ı anar, günahlarının affedilmesini dilerler. Zaten günahları Allah'tan başka kim affeder ki. Bir de onlar bile bile işledikleri günahlarda ısrar etmez günahları sürdürmezler.) Yine Allah Zülcelal Hazretleri Kuranı Kerimin Ali İmran suresi 136.ayetinde şöyle buyurmaktadır. (İşte onların mükafat ı Rablerinden bir mağfiret ve altından ırmaklar akan cennetlerdir, orada ebedi kalacaklardır. Böyle işler yapanların mükafatları ne güzeldir. Evet Allah Zülcelal Hazretlerinden korkan onun emirlerine bağlanıp ta yasaklarından kaçınanlar, bilmeyerek veya istemeyerek de olmuş olsa bir kötülük yapıp herhangi bir günah işledikleri zaman yahut ta kendi nefislerine zulmettikleri zaman hemen günahlarına tövbe ederler, Allah'tan da af ve mağfiret dilerler. Zira Allah Zülcelal Hazretlerinden başka günahları affedecek kimse yoktur. İşte bunun böyle olacağını bilen muttakiler işlemiş oldukları hatalarda bilerek ısrar etmezler. İşte onlarında mükafatı Allah Zülcelal Hazretleri tarafından bağışlamaktır. Hem onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır, onlar hem de orada ebedi olarak kalacaklardır. Çok da güzel işler yapanların bulacakları karşılık ne kadar güzeldir.

Bundan önceki yazımda edep hakkında yazmıştım. Onu yazan düz yazı olarak yazmış. Halbuki onun yazarı şiir şeklinde yazmıştı. Onu tekrar şiir şeklinde yazıyorum, çünkü okuyucularımın ezberleyenleri var.

Edep bir taç imiş nuru  Hüdadan,

Giy o tacı emin ol her türlü beladan,

Ehli diller arasında aradım kuldan talip,

Her hüner makbul imiş illa edep, illa edep.

Yârin cefası cümle vefadır cefa değil,

Yâri cefa kılar diyen ehli vefa değil,

Cihan bağında ey aşık budur maksuda insücin,

Ne senden kimse incinsin ne sen kimseden incin.

Saygılarımla.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.