Lösev İyilikler Tırı Adıyaman'da Lösev İyilikler Tırı Adıyaman'da

Adıyaman Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Doç.Dr.Resul KURT Adıyaman'da önemli tarihi yapılardan birisi olan ve
kültürel mirasımızın önemli bileşeni Adıyaman Cumhuriyet İlkokulu Tarihi Binasının yeniden ayağa Kikaldıracağını açıkladı. 

Milletvekili Kurt, “6 Şubat 2023 Depreminde ağır hasar alan Adıyaman Cumhuriyet İlkokulu Tarihi Binası, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında yapılan çalışmalar sonucunda Adıyaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edilmiştir.

Sıratut Mahallesi'nde çocuklarımızın okul ihtiyacı göz önünde bulundurularak, mevcutta orta hasarlı olan betonarme Cumhuriyet İlkokulu Binası için güçlendirme projesi hazırlanırken, tarihi binanın karşılığı olarak Adıyaman’da iki yeni okulun inşasına da başlanmıştır.” dedi.

Adana K.T.V.K.K tarafından 11.04.1990 tarih ve 357 sayı numarası ile tescilli olan Cumhuriyet İlkokulu Tarihi Binası'nın tescil belgesinde, "Binada gerekli düzenlemeler yapıldığı takdirde, kültür merkezi olarak kullanılabilir" ifadesi dikkat çekmektedir. 1920'ler boyunca Birinci Ulusal Mimarlık akımının özelliklerini taşıyan bu ilkokul yapıları, cumhuriyetin ideallerini temsil eden özellikli bina tipleriydi ve bu dönemde Osmanlı canlandırmacı prototip tasarıma göre inşa edilmişlerdir.

Cumhuriyet İlkokulu, dönemin usta taş oymacıları tarafından günün teknolojisi ve malzemeleri kullanılarak kesme yumuşak taşlarla iki katlı ve sekiz derslikli olarak, zamanının mimarisine uygun şekilde 1933 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1937 yılında tamamlanmıştır. 1937-1938 Eğitim ve Öğretim yılında Malatya Vilayeti Adıyaman Kazası Yeniyol İlkokulu ismiyle beş yıllık eğitimin sonunda İlkokul Diploması veren bir eğitim kurumu olarak faaliyetlerini sürdürürken, 1954 yılında TBMM Kararı ile Malatya'dan ayrılan Adıyaman'ın Vilayet olmasından itibaren Adıyaman Vilayeti Yeniyol İlkokulu olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1963 yılında dönemin Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Avcıoğlu'nun teklifi ile ismi Cumhuriyet İlkokulu olarak değiştirilmiştir.

Milletvekili Resul Kurt, "Kültür ve Turizm Bakanlığımızın çalışmaları kapsamında Adıyaman Müzesi mevcut binasının idari bina olarak kullanımı için tadilat yapılacak, Cumhuriyet İlkokulu Tarihi Binası ihtiyaca göre kullanılmak üzere restore edilecektir. İdari Bina ve Müze arasında kalan bölümde çevre düzenlemeleri yapılarak şehrimizin ihtiyaçları çerçevesinde değerlendirilecektir. Böylelikle Adıyaman’ın yıllardır eksikliğini çektiği müze ihtiyacı karşılanmış olacak. Çocuklarımızın okul ihtiyacı konusunda da gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Cumhuriyet İlkokulu Tarihi Binamızın restorasyonunu sağlayarak Adıyaman için önemli bir kültürel mirası ayağa kaldırıyoruz.  Gerçekleştireceğimiz düzenleme ile de tarihi binamıza yakışır önemli bir misyon yüklemiş olacağız. 

Bu değerli kültürel mirası geleceğe taşıma sürecine katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara ve emeği geçen Milli Eğitim Bakanımıza ve Kültür ve Turizm Bakanımıza, Sayın Valimiz Osman Varol’a, Milletvekillerimize,  bürokratlarımıza teşekkür ederiz. Birlikte daha güçlü ve tarihimize sahip çıkan bir toplum olma yolunda adımlar atmaya devam edeceğiz” dedi.

11-22

Editör: Habibe Karakuş