Bölücü terör örgütü PKK, 20 Haziran 1987’de Ömerli ilçesi Pınarcık Mahallesi’nde 16’sı çocuk, 30 kişiyi katletti. Şehitler, Pınarcık Mahallesi’ndeki şehitlikte düzenlenen törenle anıldı. Törende, Kur’an-ı Kerim ve dua okunduktan sonra konuşma yapan Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, terörü lanetlediklerini ifade etti. Ömerli ilçesine bağlı Pınarcık köyünde 1987 yılında terör örgütü PKK tarafından yapılan hain saldırı sonucu 16’sı çocuk 6’sı kadın olmak üzere 30 vatandaşın şehit olduğunu hatırlatan Vali Akkoyun, "Şehit ailelerimizle, köyde yaşayan vatandaşlarımız, muhtarımız kaymakamlığımız belediye başkanımız ile birlikte şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettik, dua okuduk. Bu vesileyle bir kez daha yapılan bu hain saldırıyı lanetliyoruz. Rabbim her türlü bölücü faaliyetlere karşı kalbimizi beraberliğimizi daim eylesin” dedi.

Uyuşturucu operasyonunda 11 şüpheli yakalandı Uyuşturucu operasyonunda 11 şüpheli yakalandı

Mardin’de 37 yıl önce PKK’lı teröristlerce katledilen 30 şehit anıldı

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Vali Akkoyun, “Bütün vatandaşlarımız bir arada birlik beraberlik içerisinde omuz omuza verdiğimiz müddetçe Allah’ın izniyle hiçbir güç, hiçbir bölücü terör örgütü hain emellerine ulaşamayacaktır. Burada da tekraren tüm şehitlerimize vatanımız, bayrağımız, ezanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimize rahmet diliyoruz. Bütün şehit ailelerine şükranlarımızı iletiyoruz. Şehitlerimize ve gazilerimize rahmet diliyoruz. Hayatta olan gazilerimize de sağlıklı sıhhatli ömürler diliyoruz. Rabbim tüm şehitlerimizin makamını eylesin” şeklinde konuştu.

Şehitleri anmaya gelen aile dostları Mehmet Kaya ise “1987 yılında köyümüze katliam olurken daha yeni elektrik döşeniyordu. Katliamdan bir gün önce elektrikleri döşemişlerdi. Bütün şehitler yakın aile dostumuz oluyorlar. İlk başta çatışma çıkmış daha sonra köye geldiğimizde birçok evin ve cesedin yandığını gördük. Çok üzgünüz. Şehitlerimizin acısı hiçbir zaman dinmedi ve dinmeyecek” dedi.

Mardin’de 37 yıl önce PKK’lı teröristlerce katledilen 30 şehit anıldı

Editör: Habibe Karakuş