DSC_0394

Konteyner Kent’te Film Günleri Konteyner Kent’te Film Günleri

30 Ağustos Zafer Bayramının 101. Yılı Besni’de düzenlenen etkinliklerle kutlandı

       30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101. yıldönümü dolayısıyla Hükümet Konağı önünde kutlama töreni düzenlendi. Törene, Besni Kaymakamı Çağlar Partal, Kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti temsilcileri, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, Besni Garnizon Komutanı Teğmen Çağlar DEMİRTAŞ yaptı. Demirtaş Konuşmasında şu ifadelere yer verdi,

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel teşkil eden 30 Ağustos 1922’de kazandığımız büyük zaferin 101.yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Asil Türk milleti kahraman Türk ordusu birlikte varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 101 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek topyekûn bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak  ‘ YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM! ‘parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır.

Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Özellikle Sakarya Meydan muharebesinde de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu milletimizin istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil milletiyle topyekûn olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır.

Bu kutsal Ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu Önder  Atatürk olmak üzere dava arkadaşları ve aziz şehitlerimiz ile ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Tören Kaymakamlık Makamında tebriklerin kabulü ile son buldu.